لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

چشم انداز آینده خودروهای بدون راننده


فرماندار کالیفرنیا با خودرو بدون سرنشین به دفتر شرکت گوگل می رود.
فرماندار کالیفرنیا با خودرو بدون سرنشین به دفتر شرکت گوگل می رود.
مایک او. سالیوان، صدای آمریکا
لوس آنجلس - شاید ساکنان چندین ایالت آمریکا از دیدن ماشین های بدون راننده ای که در خیابان ها راه می روند، تعجب کنند. استفاده از خودروهای بدون راننده آزمایشی هم اکنون در فلوریدا، نوادا و کالیفرنیا آزاد است. این خودروها چشم اندازی از آینده ای نه چندان دور را در نظر می آوردند.

شرکت گوگل، ناوگانی از خودروهای بی راننده دارد که در ماه اوت مسافتی حدود ٤٨٠ هزار کیلومتر را طی کرده اند. شرکت های خودروسازی بزرگ ایالات متحده و اروپا نیز روی فن آوری ماشین های خودکار کار می کنند. شرکت ولوو از جمله شرکت هایی است که در حال آزمایش این نوع خودرو است و قصد دارد تا سال ٢٠٢٠ ماشین های خودکار را به بازار ارائه کند.

جری براون، فرماندار کالیفرنیا در ماه سپتامبر قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن تردد ماشین های خودکار در خیابان های این ایالت مجاز خواهد بود.

این ماشین ها به فن آوری تعدادی دوربین، رادار و سنسورهای حرکتی مجهز هستند. سیستم این ماشین ها براساس رقابت با «آژانس پروژه های پژوهش پیشرفته دفاعی» دولت ایالات متحده طراحی و پیشرفته شده اند. ریچارد میسون، رئیس شرکت راند بین سال های ٢٠٠٤ تا ٢٠٠٧ به طراحی ماشین های مسابقه «آژانس پروژه های پژوهش پیشرفته دفاعی» کمک کرد.

آقای میسون می گوید: «این ماشین ها هر دو سال یک بار به مرکز بازمی گردند و اطلاعاتی که گردآوری کرده اند، ده برابر بیشتر از قبل است، بنابراین بعد از چهار سال، صد برابر بیشتر اطلاعات گردآوری خواهند کرد. هم اکنون هزینه آن ها زیاد است اما این روند فقط افزایش نمایی برای نشان دادن توانایی این ماشین ها است.»

بازدیدکنندگان نمایشگاه ماشین که اخیراً در لس آنجلس برگزار شد، آینده استفاده از این نوع خودروها و بهره گیری از این نوع ماشین ها با استفاده از روبات با فن آوری الکترونیکی و مکانیکی را تماشا کردند.

انجی نوچی، مدیر شرکت هوندا در آمریکا می گوید: «ماشین ها به نوعی طراحی می شوند که در مصرف سوخت بسیار بیشتر از گذشته صرفه جویی می کنند و ویژگی های الکترونیکی آن ها نیز سبب می شود ماشین های هوندا از امنیت بیشتری برخوردار باشند. دوربینی که سمت فرد کنار راننده نصب می شود، در واقع صفحه نمایش مسیر حرکت خودرو را نشان می دهد تا به راحتی بتوان تغییر مسیر داد.»

نصب سیستم های هشدار پیش از برخورد نیز از جمله دیگر ویژگی های امنیتی این نوع ماشین ها است که در بخش جلویی و طرفین مدل های بسیار پیشرفته نصب می شوند.
این سیستم ها به راننده ها کمک می کنند اما در واقع جایگزینی برای آن ها محسوب نمی شوند. لسلی کندال، طراح «موزه ماشین پیترسون» می گوید ماشین های خودکار و بدون راننده بزرگراه ها را امن تر خواهند کرد.

کندال می گوید «با برداشتن انسان از معادله حمل و نقل، بخش بزرگ و مهمی از احتمال وقوع تصادف نیز از صحنه حذف می شود».

او می گوید با این وجود احتمال دارد مشتری ها برای از دست دادن کنترل (روی خودروها) تردید داشته باشند. درک این واقعیت که در حقیقت می توان به فن آوری اعتماد و اطمینان داشت، به زمان نیاز دارد اما کارآیی این نوع خودروها هم ابتدا باید به اثبات برسانند.

آقای میسون می گوید این فن آوری هم اکنون مورد بهره برداری قرار گرفته و بزرگترین چالش کنونی پایین آوردن هزینه خودروهای بدون راننده از صدها هزار دلار به رقمی است که مقرون به صرفه باشد. او می گوید این امر نیز زمانی متحقق خواهد شد که فن آوری بیشتر پیشرفت کند.
XS
SM
MD
LG