لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۲

آلودگی نفتی در لرستان و اصفهان


آلودگی نفتی در لرستان و اصفهان
آلودگی نفتی در لرستان و اصفهان

دوستداران حفظ محیط زیست در استان های لرستان و اصفهان خبر از فاجعه های زیست محیطی ناشی از نشت نفت در خطوط انتقال نفت داده اند که به آلودگی منابع طبیعی از جمله آب آشامیدنی و زمین ها و آب های کشاورزی منجر شده است.

گزارش ها از استان لرستان حاکی از آن است که از پی نشت نفت در حوالی پلدختر، روستاییان منطقه نسبت به تداوم آلودگی منابع طبیعی منطقه دست به اعتراض زده اند.

اعتراض ساکنان روستاهای منطقه پلدختر در واکنش به حادثه اخیر نشت نفت از تلمبه خانه و خطوط انتقال نفت تنگ فنی ست که آلودگی بیشتر آب آشامیدنی و کشاورزی زمین های منطقه را به دنبال داشته است.

حادثه نفتی در تلمبه خانه و خطوط انتقال نفت تنگ فنی تازه ترین فاجعه زیست محیطی منطقه است که آلودگی سفره های آب زیرزمینی و چشمه ها، منبع آب آشامیدنی بسیاری از روستاهای منطقه، و همچنین زمین های کشاورزی را در پی داشته است. حادثه ای که به گفته روستاییان منطقه طی پانزده سال اخیر پیاپی تکرار شده است.

وزارت نفت، مسئول اصلی این حوادث تاکنون اقدامی برای پاکسازی آلودگی نفتی منابع طبیعی انجام نداده است.

روستاییان مناطق آسیب دیده ناشی از این فاجعه زیست محیطی می گویند: وزارت نفت نه تنها تعهدات دو سال پیش خود مبنی بر تکمیل مجمتع آبرسانی کوثر را اجرایی نکرده؛ بلکه همچنان شاهد تکرار حوادث نشت نفت از آن زمان تاکنون بوده است.

در پی اعتراضات روستاییان منطقه به آلودگی آب آشامیدنی و خاک منطقه، گروهی از مقامات دولتی شامل رییس ستاد حوادث غیرمترقبه استان، مدیرعامل آب و فاضلاب، فرماندار و بخشدار مرکزی پلدختر به منطقه رفته و با ساکنان آنجا دیدار و گفت و گو کردند.

دهیار یکی از روستاهای تنگ فنی پلدختر می گوید روستای آنان طی پانزده سال گذشته با مشکلات جدی آلودگی آب آشامیدنی و آب کشاورزی روبرو بوده است.

این دهیار با اشاره به حادثه چند روز پیش نشت دوباره نفت از تلمبه خانه تنگ فنی افزود بر اثر این حادثه زمین های کشاورزی روستای آنان نابوده شده است.

روستاییان می گویند دام های آنان نیز براثر آشامیدن آب آلوده و تغذیه از علف زمین های آلوده به نفت به کلی تلف شده اند و بوی زننده نفت همه جای منطقه را فراگرفته است.

حادثه نشت نفت در پلدختر لرستان تنها حادثه آلودگی نفتی این روزها در ایران نیست.

آلودگی نفتی ناشی از پالایشگاه اصفهان که از پیامدهای آن نابودی دوازده هزار درخت در منطقه و نشت نفت به سفره های آب زیرزمینی اصفهان بوده است.

کشاورزان استان اصفهان همراه با دوستداران محیط زیست می گویند هنوز خاطره نشت بنزین به منابع آب زیرزمینی اصفهان از خاطره روستاییان پاک نشد که پالایشگاه اصفهان بار دیگر حادثه آفریده و خاک و آب منطقه را چنان آلوده کرد که استان اصفهان را با یک بحران زیست محیطی نگران کننده روبرو کرده است.

آلودگی نفتی در استان اصفهان ناشی از ترکیدگی لوله های انتقال نفت به پالایشگاه اصفهان است که به گزارش کارشناسان شهرک بختیاردشت مجاور پالایشگاه را کلا آلوده کرده و به گفته شورای شهر اصفهان تاکنون دوازه هزار اصله درخت در مرحله نخست نابود شده اند.

مقامات وزارت نفت استان در این باره سکوت کرده و استانداری اصفهان نیز خبر خبرگزاری سبزپرس مبنی بر تشکیل گروه حقیقت یاب در زمینه علل نشت نفت و نابودی زیست بوم را تکذیب کرده و می گوید استانداری اصفهان چنین گروهی تشکیل نداده است.

اما یکی از مقامات شهرداری اصفهان در این باره می گوید: «امروز نابودی درختان این منطقه مسئله‌ای است که هر بیننده‌ای از مسیر رو به رو عبور می‌کند می‌بیند و برایش این سئوال پیش می‌آید که چرا درختان کاج این منطقه خشکیده‌اند؟»

و مسئول سازمان محیط زیست استان اصفهان صریحا اعتراف کرد که مقامات دولتی درباره این فاجعه زیست محیطی استان اصفهان سکوت کرده بودند. این مقام دولتی در پاسخ به این سئوال که «اگر این مسئله جدید نیست و از آلودگی خاک نیز از مدت‌ها پیش خبر داشته‌اید چرا افکار عمومی را روزی در جریان این آلودگی‌ها قرار دادید که دوازده هزار اصله درخت منطقه نابود شده‌اند؟» پاسخ داد: «اگر قبلاً و تا به امروز سخنی در رابطه با این مسئله بیان نشده به این خاطر است که پیش از این پالایشگاه قصد داشت جبران مافات کند و در همین راستا مبالغ بسیاری را نیز به عنوان خسارت به آسیب دیدگان از آلودگی‌های قبل از آن از جمله کشاورزانی که آب چاه‌هایشان بر اثر نشت بنزین آلوده شده بود پرداخت کرده است.»

XS
SM
MD
LG