لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

امتحان کسب شهروندی آمریکا در بخش «مهارت‌های انگلیسی» دشوارتر می‌شود


آرشیو
آرشیو

در حالی که امتحان کسب شهروندی آمریکا با ایجاد تغییراتی به‌روز شده است، برخی مهاجران و مدافعان حقوق پناهندگی نگران‌اند که این تغییرات برای افرادی که کمتر به زبان انگلیسی مسلط اند، مشکل ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امتحان شهروندی یکی از آخرین گام‌ها برای کسب شهروندی ایالات متحده است که روند آن ماه‌ها طول می‌کشد و برخی افراد دارای کارت اقامت دایمی آمریکا (گرین کارت) باید سال‌ها برای کسب آن انتظار بکشند.

آخرین نسخهٔ این امتحان در سال ۲۰۰۸ تجدید شده است و مقامات می‌گویند که این امتحان باید هر ۱۵ سال به روز شود و نسخه جدید آن سال آینده نهایی خواهد شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ این امتحان را تغییر داد و آن را طولانی‌تر و دشوارتر کرد. اما جوبایدن، رییس جمهور ی کنونی آمریکا، در نخستین ماه‌های ریاست جمهوری‌اش با امضای یک فرمان اجرایی و با هدف از بین بردن موانع کسب تابعیت، تغییرات ایجاد شده از سوی حکومت ترمپ را لغو کرد و امتحان تابعیت به نسخهٔ سال ۲۰۰۸ آن برگشت.


ادارهٔ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده پیشنهاد کرده است که یک بخش جدید «صحبت کردن» برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی به امتحان تابعیت اضافه شود که در آن به امتحان دهنده عکسی از سناریوهای روزمره مانند فعالیت های روزانه، آب و هوا یا غذا نشان داده شود و او باید در مورد آن صحبت کند.

در امتحان فعلی، مهارت زبان انگلیسی در طول مصاحبه با پرسیدن سوالات شخصی که متقاضی قبلاً در مدارک پذیرش تابعیت به آنها پاسخ داده، ارزیابی می‌شود.

هیوین مهریتا که ۱۰ سال پیش از اتیوپی به ایالات متحده مهاجرت کرده بود، در ماه مه امتحان تابعیت را پشت سرگذاشت. او گفت: «فکر می‌کنم برای من دیدن عکس‌ها و توضیح آنها دشوارتر باشد.»

مهریتا ۳۲ ساله گفت که پس از مهاجرت به ایالات متحده، انگلیسی را در بزرگسالی آموخته است و تلفظ کلمات انگلیسی برای او بسیار دشوار بوده است. او نگران است که افزودن بخش جدید صحبت کردن بر اساس عکس‌ها، به جای سوالات شخصی، امتحان را برای دیگرانی مانند او سخت‌تر می‌کند.

تغییر پیشنهادی دیگر، بخش مدنی در مورد تاریخ و دولت ایالات متحده را به جای پاسخ کوتاه شفاهی به سوالات چند گزینه‌ای تبدیل می‌کند.

بل بلیس، نویسنده کتاب شهروندی در ماساچوست، می‌گوید که تغییرات در بخش مدنی امتحان را دشوارتر می‌کند زیرا به دانش بیشتری نیاز دارد.

او می‌گوید مثلا در امتحان کنونی از متقاضی خواسته می‌شود که جنگی را که ایالات متحده در دهه ۱۹۰۰ کرده است، نام ببرد. متقاضی فقط باید یکی از پنج پاسخ قابل قبول - جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ کره، جنگ ویتنام یا جنگ خلیج فارس - را برای پاسخ صحیح به سوال بگوید.

اما در قالب پیشنهادی چند گزینه‌ای، متقاضی آن سوال را می‌خواند و پاسخ صحیح را از گزینه های داده شده انتخاب می‌کند. در این صورت متقاضی باید تمام پنج جنگی را که ایالات متحده در دهه ۱۹۰۰ جنگیده بداند تا یک پاسخ صحیح را انتخاب کند، و این مستلزم «سطح بالایی از مهارت زبان و مهارت امتحان دادن» است.

لین وینتراب، هماهنگ کنندهٔ شهروندی ایالت ماساچوست می‌گوید که پیشنهاد برای بخش مدنی می‌تواند امتحان را برای افرادی که با آموختن زبان انگلیسی مشکل دارند از جمله مهاجرین مسن و افراد دارای معلولیت، سخت‌تر کند.

میشل پروت، هماهنگ کننده شهروندی در سن‌دیه گو گفت: «ما دانش آموزان زیادی داریم که پناهنده هستند، و آنها از کشورهای جنگ زده آمده اند که ممکن است فرصتی برای تکمیل مدرسه یا حتا رفتن به مدرسه را نداشته اند.» به گفتهٔ او اگر یک فرد خواندن و نوشتن را به زبان مادری خود نیاموخته باشد، یادگیری زبان دوم برای او دشوارتر است.

ادارهٔ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده در بیانیه‌ای در ماه دسامبر اعلام کرد که تغییرات پیشنهادی «منعکس کننده بهترین شیوه های فعلی در طراحی امتحانات» است و به معیاری سازی امتحان شهروندی کمک می کند.

بر اساس قوانین فدرال آمریکا، اکثر متقاضیانی که به دنبال شهروندی هستند، باید زبان انگلیسی را درک کنند و توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن کلمات معمولی و دانش ابتدایی در مورد تاریخ و دولت ایالات متحده را داشته باشند.

این اداره گفته است که تغییرات پیشنهادی در سال ۲۰۲۳ به آزمایش گذاشته خواهد شد و سپس یک گروه کارشناسان فراگیری زبان و علوم مدنی نتایج آزمایش را بررسی خواهند کرد تا راه‌هایی را برای اجرای بهتر تغییرات توصیه کنند.

سارا گودمن، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید که ایالات متحده در حال حاضر ساده ترین امتحان شهروندی را در مقایسه با سایر کشورهای غربی از جمله آلمان، کانادا و بریتانیا، دارد.

براساس آمار ادارهٔ خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده بیش از یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ شهروندی ایالات متحده را کسب کردند که بالاترین تعداد از سال ۱۹۰۷ به این سو است.

XS
SM
MD
LG