لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۲

سازمان ملل: دولت ایران فورا کشتن و بازداشت کودکان را متوقف کند


اعتراضات سراسری، دبیرستان شاهد اردبیل، مهر ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری، دبیرستان شاهد اردبیل، مهر ۱۴۰۱

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن نقض فاحش کودکان از سوی از مقامات جمهوری اسلامی، خواستار پایان فوری کشتن و بازداشت آنها شد.

در این بیانیه با اشاره به کشته‌شدن دست‌کم ٢٣ کودک و نوجوان از جمله یک کودک ١١ ساله در اعتراضات سراسری، گفته شده است که برخی از این کودکان با گلوله مستقیم نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و برخی دیگر زیر شکنجه جان باخته‌اند.

طبق بیانیه، بسیاری از خانواده‌های داغدار گفته‌اند تحت فشار نیروهای امنیتی مجبور به اعتراف ساختگی مبنی بر خودکشی فرزندان‌شان شده‌اند.

این کمیته بازداشت دانش‌آموزان و شکنجه برخی از آنها و نیز بیانیه اخیر وزارت آموزش و پرورش در ارتباط با انتقال برخی از دانش‌آموزان به مراکز روانشناختی به منظور تادیب‌شان و همچنین اخراج انتقام‌جویانه شمار زیادی از دبیرستانی‌ها را مایه نگرانی خوانده است.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد در ادامه بیانیه مصرانه از جمهوری اسلامی خواسته به تعهدات حقوق بشری خود به‌ویژه در چارچوب کنوانسیون حقوق کودک پایبند باشد و در این چارچوب از حق حیات کودکان تحت هر شرایطی محافظت کند.

احترام به حق آزادی بیان و اعتراضات مسالمت‌جویانه کودکان از جمله دختران و توقف توسل به استفاده از زور از دیگر تعهداتی است که این نهاد وابسته به سازمان ملل به جمهوری اسلامی یادآور شده است.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل در پایان بیانیه خود ضمن تاکید بر لزوم بررسی جامع و مستقلانه موارد نقض حقوق کودکان توسط مقامات جمهوری اسلامی گفته است همچنان به رصد وضعیت ایران و تلاش‌هایش برای پایان دادن به نقض حقوق کودکان ایرانی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG