لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

طرح اِما واتسن سفیر حسن نیت سازمان ملل در کنفرانس داووس


اما واتسن، سفیر حسن نیت سازمان ملل در کنار بان کی‌مون، دبیرکل سازمان – عکس از آرشیو

اما واتسن از فرش قرمز هالی‌وود تا مقر سازمان ملل در نیویورک، و از هنرپیشه نقش هرمیون گرِینجر در سری فیلم‌های هری پاتر تا سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در امور زنان، راه زیادی طی کرده. اِما واتسن روز جمعه در داووس طرح برابری سیاسی و اقتصادی زنان با مردان را روی میز کنفرانس جهانی اقتصاد گذاشت.

در حاشیه میزگرد اقتصادی داووس، اِما واتسن، هنرپیشه بریتانیایی و سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در امور زنان، در یک کنفرانس خبری درباره حقوق زنان گفت:

«سهم زنان از کره زمین ۵۰/۵۰ است؛ با این حال، بسیار کمتر از مردان در مدیریت جهان نقش دارند؛ و توان بالقوه آنها خیلی دست‌کم گرفته شده.»

اما واتسن هنرپیشه ۲۵ ساله – که در دهه گذشته با نقش آفرینی در سری فیلم‌های هری پاتر به شهرت رسید – فعالیت های اجتماعی‌اش را روی رفع تیعیض از زنان متمرکز کرده است. او در شهریور ماه، یک برنامه ابتکاری یک ساله برای برابری زنان با مردان طرح ریزی کرد به نام HeForShe’s Impact 10x10x10، یا «تلاش مردان برای حقوق زنان برابر است با ۱۰ به توان سه.»

خانم واتسن در کنفرانس داووس با تشریح برنامه اش برای برابری جنسیتی گفت از زمان شروع این طرح، در شبکه‌های اجتماعی یک میلیارد و دویست میلیون نظر روی آن گذاشته شده؛ و آنقدر محبوبیت پیدا کرده که روی دیوار شرکت «توئیتر» نقش بسته. پاسخ‌ها و واکنش‌های حمایت‌آمیزی که از کشورهای سراسر دنیا دریافت کردیم به ما نشان داد نکته‌ای که رویش انگشت گذاشته‌ایم خواست همه دنیاست: مشارکت برای تغییر وضع. از بیستم سپتامبر که طرح ارائه شده، از دزموند توتو تا شاهزاده هری، هیلاری کلینتون و یوکو اونو از آن اعلام حمایت کردند.

از این که تعداد خیلی زیادی از حامیان طرح من مردان بودند و به این طرح پیشنهاد کمک دادند، هم شگفت زده و هم خوشحالم. آنها می گویند اطمینان دارند دخترانشان دنیایی را خواهند دید که در آن زنان از قدرت سیاسی و اقتصادی برابر با مردان برخوردارند.

XS
SM
MD
LG