لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

امیلیو دلگادو، از بازیگران سریال «سسمی استریت» درگذشت


امیلیو دلگادو
امیلیو دلگادو

امیلیو دلگادو از بازیگران قدیمی سریال عروسکی «سسمی استریت» که بیش از چهل سال با هنرنمایی خود در این مجموعه، نسل‌های مختلفی از کودکان را سرگرم کرده بود، درگذشت.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، امیلیو دلگادو که در سسمی استریت نقش «لوئیس»، صاحب فروشگاه «فیکس ات شاپ» را بازی می‌کرد، پس از یک دوره طولانی بیماری در ۸۱ سالگی دیده از جهان فروبست.

مدیر هنری امیلیو دلگادو پنجشنبه ضمن اعلام خبر گفت که او استعداد فوق‌العاده‌ای بود که برای طرفدارانش لحظات شاد و مفرحی را پدید آورد. به گفته او، بینندگان بسیاری، دلتنگ امیلیو دلگادو می‌شونداما میراث او زنده و جاودان خواهد بود.

این بازیگر پنجشنبه در منزل خود در نیویورک و پس از مبارزه‌ای طولانی با سرطان خون درگذشت.

امیلیو دلگادو تا پیش از ابتلا به سرطان در سال ۲۰۲۰، همچنان فعال بود و حتی در نمایشی که برداشت نوینی از «دن کیشوت» بود بازی کرد. او به عنوان مدیر و مشاور هنری با گروه‌های مختلف نمایشی نیز همکاری داشت.

با این حال ماندگارترین نقش او، لوئیس در سریال محبوب عروسکی سسمی استریت بود و یکی از چهره‌های تأثیرگذار این مجموعه بود چرا که نقش مهمی در به تصویرکشیدن شخصیت‌های متنوع و رنگین‌پوستان در تلویزیون داشت.


امیلیو دلگادو در سال ۲۰۲۰ درمصاحبه‌ای با نشریه هیوستون کرونیکل در این خصوص گفت :«ما برای نخستین بار در تلویزیون، لاتین‌تبارها را به عنوان انسان‌های واقعی به نمایش درآوردیم و بر خلاف آن چیزی که در تلویزیون و فیلم‌‌های سینمایی نشان می‌دادند: (کلیشه‌های) معتاد، خدمتکار، یا فاحشه، عمل کردیم.»

او‌ در ادامه این مصاحبه با اشاره به فرهنگ‌سازی در این مجموعه، افزود که «در سسمی استریت، افراد مختلفی بودند که به زبان‌های گوناگونی صحبت می‌کردند و غذاهای جالبی می‌خوردند، و همه آنها آمریکایی بودند.»

سازمان «سسمی ورکشاپ»، تهیه کننده این سریال عروسکی نیز، درگذشت امیلیو دلگادو را به دوستدارانش تسلیت گفت و از سال‌ها حضور درخشان او در این مجموعه قدردانی می‌کند.

این سازمان با انتشار اطلاعیه‌ای، با اشاره به اینکه امیلیو دلگادو بیش از پنجاه سال عضو این خانواده بوده است، نوشت که او «صاحب رکورد طولانی‌ترین نقش یک آمریکایی مکزیکی تبار در یک سریال تلویزیونی را دارا است.»

سریال عروسکی «سسمی استریت»
سریال عروسکی «سسمی استریت»

امیلیو دلگادو به عنوان بازیگر مهمان، در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی مشهور و چند فیلم سینمایی نیز حضور داشته‌است.

او در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد ولی نزد پدربزرگ و مادربزرگش در آن‌ سوی مرز یعنی در مکزیک بزرگ شد و از موفق‌ترین هنرمندان لاتین‌تبار آمریکا به‌شمار می‌آید.

سسمی استریت، یکی از برنامه های محبوب و ستایش‌شده کودکان در آمریکا است که با استفاده از شخصیت‌های عروسکی متنوع و با زبانی ساده، موضوعات مختلف آموزشی، اجتماعی، یا فرهنگی را به کودکان ارائه می‌کند.

این مجموعه که در ۱۰ نوامبر ۱۹۶۹ آغاز شد، همچنان پخش می‌شود و تاکنون ده‌ها جایزه گرفته است. بیش از ۱۵۰ کشور جهان این مجموعه را بازپخش کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG