لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

۲۰۱۵ گرمترین سال ثبت شده، ال‌نینیو ۲۰۱۶ را گرمتر می کند


امسال گرمترین سال ثبت شده به شمار می رود و آن طور که کارشناسان پیش بینی می کنند، با پدیده ال‌نینیو ۲۰۱۶ گرمتر هم خواهد بود. این را سازمان جهانی هواشناسی روز چهارشنبه اعلام کرد و هشدار داد دست روی دست گذاشتن درباره تغییرات جوی جهان، می‌تواند دما را تا شش درجه سانتیگراد افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز میشل جراد مدیر کل سازمان جهانی هواشناسی در کنفرانسی خبری گفت هنوز وقت برای کنترل و کند کردن روند گرم شدن دمای کره زمین باقی است و نشست جهانی تغییرات جوی پاریس می تواند با برداشتن گام های درست افزایش دما را در حد دو درجه سانتیگراد حفظ کند؛ همان هدفی که در سال ۲۰۱۰ برای آینده تعیین شده بود. او در عین حال هشدار داد: "اما هرچه بیشتر دست روی دست بگذاریم این هدف سخت تر می شود."

آقای جراد خطاب به رهبرانی که به زودی مذاکرات بین المللی پاریس را آغاز می کنند گفت: "سناریوهایی دارید که مستلزم تصمیم های قوی و بسیار فوری درباره قطع گازهای گلخانه ای هستند، و سناریوهای دیگری هم پیش رویتان هست که اگر راه آن ها را بروید 5-6 درجه به دمای کره زمین افزوده می شود. این که چه اتفاقی خواهد افتاد بستگی به تصمیم هایی دارد که در پاریس گرفته می شود."

او همچنین گفت اقدامات موثر دیگری هم هست مثل این که شهروندان به جای اتومبیل های شخصی از وسائل نقلیه عمومی استفاده کنند و خانه هایشان را عایق کنند و صاحبان صنایع سوخت های پاک را جایگزین سوخت های فسیلی کنند.

احتمالا دمای میانگین سطح کره زمین در سال ۲۰۱۵ طبق براوردها به آنچه که سازمان جهانی هواشناسی "مشخصه چشمگیر و نمادین" می خواند، یعنی یک درجه سانتیگراد بیش از زمان ماقبل صنعتی شدن در سالهای ۱۸۸۰ تا ۹۰ میلادی؛ و هفت دهم درجه بیش از سالهای بین دهه ۶۰ تا ۹۰ میلادی خواهد رسید.

میشل جراد گفت حدود بیست درصد از افزایش دمای سال جاری ناشی از ال‌نینیو است. ال‌نینیو یک الگوی هواشناسی طبیعی است که با گرم شدن سطح آب اقیانوس آرام تعیین می شود. ال‌نینیوی فعلی یکی از شدیدترین های ثبت شده است.

سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ گرمترین دوره پنج ساله است که تاکنون به ثبت رسیده است.

دانشمندان می گویند سال آینده حتی از این هم گرمتر خواهد بود، میزان گازهای گلخانه ای در اتمسفر به رکورد تازه ای در سی سال گذشته خواهد رسید و ال‌نینیو نیز ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG