لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

شرکت هواپیمایی اسرائیل برای نخستین بار در ۴۱ سال گذشته، روز شنبه پرواز می‌کند


هواپیماهای شرکت «اِل‌عال». آرشیو
هواپیماهای شرکت «اِل‌عال». آرشیو

شرکت هواپیمایی ملی اسرائیل، «اِل‌عال»، اعلام کرد که برای نخستین بار از سال ۱۹۸۲ تاکنون، روز شنبه برنامه پرواز خواهد داشت.

به گزارش «تایمز آف اسرائیل»، این خط هوایی، نیروهای ذخیره نظامی اسرائیلی را که برای انجام خدمت اضطراری فراخوانده شده‌اند، و همچنین نیروهای امنیتی و امدادی که در خارج از این کشور هستند، به اسرائیل منتقل می‌کند.

«اِل‌عال» می‌گوید که در حال برنامه‌ریزی برای انجام پروازها در روز شنبه از آمریکا و آسیا است تا به انتقال نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل برای بازگشت به کشورشان کمک کند؛ اقدامی که به دلیل جنگ با «گروه تروریستی حماس»، ضرورت دارد.

نیروهای ذخیره روز شنبه با دو هواپیمای «بوئینگ ۷۸۷» از شهرهای نیویورک در آمریکا و بانکوک، پایتخت تایلند، به طور رایگان به اسرائیل باز خواهند گشت. ال‌عال در بیانیه‌ای گفت که هزینه پروازها بر عهده این شرکت هواپیمایی و نیز موسسات مالی بزرگ آمریکا خواهد بود.

شرکت هواپیمایی ملی اسرائیل می‌گوید که تجدیدنظر در سیاست چند دهه‌‌اش مبنی بر عدم پرواز در روز شنبه، «شبات» یا روز تعطیل یهودیان، را پس از دریافت مجوز از مقامات مذهبی انجام می‌دهد.

به گفته ال‌عال، این پروازها با هدف نجات زندگی انجام می‌شود که یکی از اصول حقوقی یهودیان است و بر همه الزامات مذهبی دیگر اولویت دارد.

حماس که تحت حمایت‌های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی قرار دارد، روز شنبه ۱۵ مهر، به جنوب اسرائیل حمله کرد. این حمله بیش از ۱۳۰۰ کشته و بیش از ۳۳۰۰ زخمی بر جای گذاشته است. در عین حال، شبه‌نظامیان حماس حدود ۲۰۰ تن از غیرنظامیان و نظامیان اسرائیلی و همچنین شماری از اتباع دیگر کشورها را به گروگان گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG