لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

اعلام پایان وضعیت فوق العاده در مصر توسط دادگاه


دولت مصر روز سه شنبه پایان وضع فوق العاده سه ماهه در کشور را اعلام کرد. این اقدام دو روز زودتر از زمان مقرر، پس از آن که دادگاهی رای داد مدت وضع فوق العاده منقضی شده است، صورت گرفت.

به گزارش اسوشیتد پرس، پایان وضعیت فوق العاده به این معنا است که ممنوعیت آمد وشد شبانه، که از نیمه اوت برقرار بود، لغو می شود. هدف از وضع فوق العاده این بود که به نیروهای امنیتی دربرقراری کنترل در میان اعتراضات طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده، کمک شود.

به نظر می رسد حکم دادگاه دولت را غافلگیر کرده است. روز دوشنبه، وزیر کشور مصر گفت وضع فوق العاده روز پنجشنبه لغو خواهد شد و، درآنچه علامتی از نگرانی نسبت به گسترش اعتراضات تلقی شده است، اعلام کرد درآن زمان نیروهای امنیتی در خیابان ها تقویت خواهند شد.

در این میان، مرسی که از سوم ژوئیه در بازداشت بوده است، روز سه شنبه با وکلای خود ملاقات کرد، و با تیمی از اخوان المسلمین و متحدانش درباره محاکمه جاری به رایزنی پرداخت.

مرسی که به تحریک مردم به خشونت متهم است، تاکنون حاضر نشده است به تیم اجازه دهد از وی در دادگاه دفاع کند، ومی گوید او رئیس جمهوری منتحب است و دادگاه را به رسمیت نمی شناسد.

اسوشیتد پرس به نقل از وب سایت اخوان المسلمین می گوید مرسی بیانیه ای خطاب به «حرکت ها، جناح ها و فرقه های گوناگون ملت مصر» به وکلای خود ارائه داد.
قرار است وکلا روز چهارشنبه یک کنفرانس خبری ترتیب دهند و متن بیانیه را منتشر کنند.
XS
SM
MD
LG