لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

حمایت از انتقال قدرت در مصر


حمایت از انتقال قدرت در مصر
حمایت از انتقال قدرت در مصر

رهبران جهان در واکنش به اعلام انصراف حسنی مبارک از نامزدی دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری، از انتقال قدرت در مصر پشتیبانی کرده اند.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مبارک خواسته است به درخواست معترضان به سرعت پاسخ دهد. اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای از دولت مصر خواست روند یک انتقال منظم توام با اصلاحات شامل انتخابات آزاد و عادلانه را در پیش گیرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز گفت « پرزیدنت مبارک درک می کند وضع فعلی قابل دوام نیست.» آقای اوباما شامگاه سه شنبه در سخنانی همچنین تاکید کرد او به رییس جمهوری مصر گفته است که باید بی درنگ یک انتقال مسالمت آمیز آغاز شود.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه هم روز چهارشنبه گفت«آرزو می کنم انتقال قدرت در مصر بدون تاخیر و خشونت انجام شود. »

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز نسبت به مناسبات آینده مصر با کشورش ابراز نگرانی کرده است. وی روز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان گفت« بریتانیا در کنار مردم مصر که خواستار آزادی و دمکراسی هستند، ایستاده است.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل نیز در مورد روابط آینده مصر با کشورش ابراز نگرانی کرده است. بیانیه دفتر نتانیاهو حاکی است که وی به دیپلمات ها گفته است جامعه بین المللی باید اصرار ورزد که هر دولتی که در مصر بر سر کار آید صلح با اسراییل را ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG