لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

حمله مصری های خشمگین به سفارت آمریکا در قاهره


تظاهرکنندگان مصری روز سه شنبه در قاهره از دیوارهای سفارت آمریکا بالا رفتند و پرچم آمریکا را پایین کشیدند و آن را پاره کردند و سپس به آتش کشیدند. گفته می شود تظاهرکنندگان به ساخته شدن فیلمی در آمریکا معترضند که می گویند به پیامبر اسلام توهین می کند.

تظاهرکنندگان به جای پرچم آمریکا در سفارت این کشور در قاهره، پرچم سیاه رنگی را برافراشتند که روی آن نوشته شده است «لااله الاالله،محمد رسول الله». شمار تظاهرکنندگان حدود ۲۰۰۰ نفر براورد شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مهاجمان می نویسد: «ایم فیلم باید فورا ممنوع و بابت آن عذرخواهی شود... این بی حرمتی است.»

بسیاری از مسلمانان، فیلم مورد بحث درباره حضرت محمد را توهین آمیز می دانند. و معترضان خشمگین مصری که عمدتا از گروه های اسلامگرا هستند، خواستار اقدام محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر دراین باره شده اند.

تظاهرکنندگان در حالی که پرچم های اسلامی در دست داشتند می گفتند: «خدایی جز الله نیست و محمد پیامبر اوست. ما خود را فدای او می کنیم.»

کارکنان سفارت آمریکا واکنش فوری به این اقدام نداشتند اما پیشتر در روز سه شنبه، این سفارتخانه در بیانیه ای کسانی را که به احساسات مذهبی مسلمانان یا هر دین دیگری لطمه می زنند ، محکوم کرد. این بیانیه می گوید: «ما قویا اقدامات افرادی را محکوم میکنیم که با سوءاستفاده از حق جهانی آزادی بیان، به باورهای دینی دیگران آسیب می زنند.»

تظاهرکنندگان بر دیوار ساختمان سفارت آمریکا واقع در نزدیکی میدان تحریر نوشته اند: «اگر آزادی بیان شما نامحدود است، آزادی عمل ما را نیز بپذیرید.»

کلیسای قبطی های ارتدوکس مصر نیز در بیانیه ای «اقدامات شماری از قبطی های مصری مقیم خارج» را در «حمایت مالی از تولید فیلمی توهین آمیز علیه پیامبر اسلام» را محکوم کرده است.

حدود یک دهم از جمعیت ۸۳ میلیونی مصر، مسیحی است. هنوز مشخص نیست که فیلم مورد اعتراض و مناقشه کدام است.
XS
SM
MD
LG