لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۸

سربازان مصری به معترضان گاز اشک آور شلیک کردند


ماموران امنیتی مصر به روی معترضان اسلامگرای حامی محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده آن کشور گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی شلیک کردند تا مانع رسیدن آنان به محل اردوی اعتراضی شوند که دوماه پیش توسط سربازان ویران شده بود.

معترضان حدود ۱۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه الازهر بودند که یک مرکز آموزش عالی سنی و تاریخی است. معترضان به روی پلیس ضد شورش که در مقابل دروازه دانشگاه بودند، سنگ پرتاب کردند.

دانشگاه الازهر در همان منطقه ای از قاهره است که مسجد رابعه العداویه قرار دارد. محوطه مقابل این مسجد نیز یکی از محل های تجمع معترضان حامی مرسی بود که در ۱۴ اوت توسط نیروهای ارتش سرکوب شد و در جریان آن صدها نفر کشته شدند.

مقامات نظامی مصر حامیان محمد مرسی و حزب متبوع او اخوان المسلمین را سرکوب می کنند. فعالیت اخوان المسلمین در ماه ژوئیه طبق حکم دادگاه غیرقانونی اعلام شد. این حکم پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری و انتصاب دولت موقت نظامی به جای او بود.

رهبران اخوان المسلمین از جمله محمد مرسی، به اتهاماتی چون تحریک یا مشارکت در خشونت ها بازداشت شدند.

حامیان اخوان المسلمین می گویند تا وقتی که دولت موقت فعلی سقوط نکند، به اعتراضاتشان ادامه می دهند. اما اعتراضات فعلی نسبت به زمانی که مرسی تازه سقوط کرده بود کوچکتر و محدودتر است.

دولت موقت مصر در بیانیه ای گفت نیروهای امنیتی در تظاهرات روز یکشنبه، نیروهای امنیتی پس از آن اقدام کردند که حدود ۳۰۰۰ دانشجو خیابان های اطراف دانشگاه الازهر را مسدود کردند. دانشجویان معترض خواستار بازگشت مرسی به صحنه قدرت هستند.

تظاهرات روز یکشنبه دانشجویان الازهر دومین روز اعتراضی آنان بود. آنان روی دیوارهای دانشگاه علیه عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش که در سقوط مرسی نقش محوری داشت، شعار نوشته اند.

ارتش اتهامات اخوان المسلمین مبنی بر این که مرسی را طی کودتا ساقط کرده است رد می کند و می گوید بنا به اراده مردم اقدام کرده است.

دولت مصر اخوان المسلمین را تروریست تلقی می کند. حزب اسلامگرای اخوان المسلمین با رد اتهامات می گوید یک گروه صلح جو است.

XS
SM
MD
LG