لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

تظاهرات حامیان و مخالفان مرسی در مصر ادامه دارد


Supporters of deposed Egyptian President Mohamed Mursi march from Raba El-Adwyia square to the Republican Guards headquarters where they believe he is being held by the army in Cairo, July 7, 2013.
Supporters of deposed Egyptian President Mohamed Mursi march from Raba El-Adwyia square to the Republican Guards headquarters where they believe he is being held by the army in Cairo, July 7, 2013.
تظاهرات گروه های رقیب در قاهره و شهرهای دیگر مصر در روز یکشنبه نیز ادامه یافت و مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهوری سرنگون شده، و حامیان او در دفاع از عقاید سیاسی خود به خیابان ها ریخته اند.

حامیان مرسی روز یکشنبه به تحصن در مقابل مسجدی در قاهره ادامه دادند. مخالفان مرسی نیز متقابلا در میدان تحریر راهپیمایی کردند.

در این میان، عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر به مذاکره با رهبران طرفین ادامه می دهد تا بر سر تشکیل یک دولت جدید به توافق برسند. پیشتر خبر رسیده بود که قرار است محمد البرادعی ریاست دولت جدید را برعهده بگیرد. این خبر بعدا از سوی سخنگوی ریاست جمهوری تکذیب شد.

احمد المسلمانی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت مذاکرات آغاز شده اما بر سر نخست وزیر جدید هنوز توافقی حاصل نشده است. او گفت احتمال انتخاب البرادعی بالاست اما توافق رسمی اعلام نشده است.

حزب اسلامگرای اخوان السلمین و حزب سلفی نور هر دو با البرادعی مخالفند. رهبران اخوان المسلمین می گویند که در هیچ روند سیاسی گذار شرکت نمی کنند مگر آن که محمد مرسی به سمتش بازگردد.

محمد مرسی سال گذشته با کسب 51 درصد آرا، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. احمد شفیق، رقیب انتخاباتی او در رقابتی شانه به شانه، 48 درصد آرا را کسب کرد و به این ترتیب مشخص شد که دو طرف حامیانی تقریبا برابر دارند. همین امر بسیاری از ناظران را برآن داشته تا بگویند طرفین باید برای پیشبرد کشورشان، همکاری کنند.

شبه نظامیان صبح یکشنبه خط لوله اصلی گاز در شمال سینا را منفجر کردند. این خط لوله که گاز اردن را تامین می کند، بارها از زمان سقوط حسنی مبارک در فوریه ٢٠١١، هدف حملات شبه نظامیان قرار گرفته است.

نیروهای امنیتی مصر در شهر شیخ زوید در شمال سینا نیز هدف حمله قرار گرفتند. ارتش مصر در بیانیه ای گفت که تمامی مردم «حق اعتراض دارند» اما در عین حال همگان را به در پیش گرفتن رفتاری مسئولانه ترغیب کرد.

همزمان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که مصر در خطر افتادن به جنگ داخلی است و گفت باید برای جلوگیری از آن تلاش شود.
XS
SM
MD
LG