لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

کشیش قبطی در شمال سینا کشته شد


گروه های اسلامگرای مصری در تظاهرات خیابانی
گروه های اسلامگرای مصری در تظاهرات خیابانی
چند ساعت پس ازنبردهای خیابانی طرفداران و مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری برکنارشده مصر در قاهره و شهرهای دیگر، به نظرمی رسد شکاف و اختلاف بین دو طرف عمیق تر می شود.

به گفته مقامات، شمارکشته شدگان نبردهای روزجمعه به ٣٦ تن افزایش یافته است و بیش ازیک هزار نفر مجروح شده اند. قلوه سنگ، پوکه های فشنگ و دیگرنشانه های خشونت نواحی جنگی پایتخت را پوشانده است.

عدلی منصور رییس جمهوری موقت روز شنبه با ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش و وزیر دفاع ، ونیز با محمد ابراهیم وزیر کشور و مسئول پلیس در کاخ ریاست جمهوری ملاقات کرد. اسوشیتدپرس گزارش می دهد منصور همچنین با رهبران "تمرد" ، جنبش جوانان که تظاهرات علیه مرسی را سازمان داد، به گفت و گونشست.

هزاران نفر ازطرفداران مرسی درخارج از مسجدی در شهر نصر جمع شدند. رهبران اخوان المسلمین گفته اند آنها قصد دارند به مقاومت خالی از خشونت دست بزنند، اما گروه جدیدی که روز جمعه ظهور کرد گفت برای ابقای مرسی اگر لازم شود به خشونت متوسل خواهد شد.

گروه انصارالشریعه، که تاکنون ناشناس بود، تشکیل خود را در یک بیانیه طولانی اعلام کرد وگفت از"مشروعیت دمکراتیک" حمایت نمی کند، واستقرار حکومت اسلامی واجرای قانون شرع هدف اصلی آن است.

هراس از افزایش خشونت فرقه ای روز شنبه پس ازکشته شدن یک کشیش قبطی در شمال سینا افزایش یافت. مقامات امنیتی گفتند مردان مسلح او را از اتومبیلش بیرون کشیدند وبه گلوله بستند.

مقامات همچنین ازحملات ستیزه گران اسلامی به چند پست امنیتی در منطقه خبرمی دهند.

علیرغم خشونت، رهبران اخوان المسلمین طرفدارانشان را به ادامه تظاهرات صلحجویانه فرا خوانده اند. محمد بدیع، رهبر روحانی گروه روز جمعه از اعضا خواست تا بازگشت مرسی به قدرت درمیدان ها و خیابان ها باقی بمانند.

حضور بدیع در جمع طرفداران مرسی شگفت آوربود، زیرا گزارش ها حاکی بود که او دربازداشت بسر می برد. بسیاری از شخصیت های اصلی اخوان، ازجمله خیرات الشاطرمعاون بدیع بازداشت شده اند.

ارتش مرسی و دیگر رهبران اخوان المسلمین را روز چهارشنبه، وقتی قانون اساسی را به حال تعلیق درآورد و دستورداد انتخابات جدید برگزارشود، دستگیر کرد. ارتش می گوید خطر برپا شدن یک قیام عمومی علیه سیاست ها و رهبری مرسی انگیزه اقدام آن بود. مخالفان نخستین رییس جمهوری برگزیده مصر را به خیانت به انقلابی که حسنی مبارک را برکنار کرد متهم ساختند.

ارتش و گروه های اپوزیسیون سابق مردم را به آشتی فراخوانده اند. روزجمعه درحالی که آتش خشونت زبانه می کشید، آمریکا و سازمان ملل متحد مصریان را ترغیب کردند صلحجویانه به بحران پایان دهند وازخشونت پرهیز کنند.
XS
SM
MD
LG