لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

خبر کشته شدن معترضان در تظاهرات مصر


خبر کشته شدن معترضان در تظاهرات مصر
خبر کشته شدن معترضان در تظاهرات مصر

مقام های بهداشت در مصر می گويند دو معترض به خشونت های مرگبار مسابقات فوتبال روز چهارشنبه، در درگيری با پليس شهر سوئز، کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات می گويد ۳٠ نفر ديگر نيز در درگيری های سوئز، مجروح شده اند.

فعالان مصری روز پنجشنبه به خیابانها آمدند و به کوتاهی پلیس در جلوگیری از خشونت در یک مسابقه فوتبال در پورت سعید، که دست کم ۷۴ کشته و صدها مجروح برجا گذاشت، اعتراض کردند.

معترضین به این دلیل خشمگین هستند که بنظر می رسید اکثر افراد پلیس ضدشورش در حالی که بدترین مورد خشونت فوتبال در تاریخ مصر در چهارشنبه شب شکل می گرفت، به نظاره ایستاده بودند و کاری انجام نمی دادند. این نگرانی وجود دارد که ظاهرا به برخی از طرفداران دو تیم اجازه داده شده بود با اسلحه وارد استادیوم شوند.

خشونت زمانی آغاز شد که طرفداران تیم میزبان (المصری) در پایان مسابقه به زمین هجوم بردند، و به بازیکنان و طرفداران تیم مهمان (الاهلی) حمله کردند.

خبرنگار صدای آمریکا روز پنجشنبه از پورت سعید گزارش داد وضع متشنج است، و سربازان برای جلوگیری از زد و خوردهای بیشتر اعزام شده اند.

او گفت برخی پلیس و ارتش را مسئول حادثه می دانند، در حالی که دیگران خواهان تلافی جویی علیه کسانی هستند که موجب خشونت شدند.

معاون بیمارستان عمومی پورت سعید به صدای آمریکا گفت به نظر می رسد بسیاری از تلفات از خفگی و جراحات چاقو ناشی شده است. شاهدان می گویند دیگران پس از آن که زیر دست و پا ماندند یا از جایگاههای استادیوم پرت شدند، جان سپردند.

اخوان المسلمین، بزرگترین حزب سیاسی مصر، طرفداران حسنی مبارک رییس جمهوری معزول را مسئول دانست، و گفت برخی «قصد دارند مصر را به هرج و مرج و ویرانی بکشانند.»

کابینه و پارلمان مصر روز پنجشنبه، در آغاز یک دوره سه روزه سوگواری رسمی، در جلسات فوق العاده درباره حوادث بحث کردند.

فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی، رییس شورای نظامی مصر، هیاتی را مامور تحقیق کرده است و می گوید شورشها «بر مصر و امنیت آن تاثیر نخواهد داشت.»

پلیس تاکنون ۴۷ نفر را دستگیر کرده است.

فدراسیون فوتبال مصر خواهان توقف نامحدود رقابتهای باشگاهی شده است.

این حادثه بر نگرانی از توانایی حکومت نظامی کشور برای حفظ امنیت و مدیریت اجتماعات افزوده است.

در ماه آوریل، پلیس پس از آن که نتوانست شورشهای مشابهی را در یک مسابقه فوتبال در قاهره متوقف کند،هدف انتقاد قرار گرفت.

جدیدترین حادثه در حالی روی داد که مصر با چندین رویداد امنیتی دیگر دست بگریبان است، افزایش سرقتهای مسلحانه و آدم ربایی برای باجگیری از آن جمله است.

برخی از مقامات امنیتی گفته اند در پی زدوخورد بین معترضین و پلیس درماه نوامبر که ۴۰ کشته برجا گذاشت، به پلیس دستور داده شده است با دقت با مردم برخورد کند.

XS
SM
MD
LG