لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

ادامه شورش در مصر دست کم ۶ تن کشته بر جای گذاشت


ادامه شورش در مصر دست کم ۶ تن کشته بر جای گذاشت
ادامه شورش در مصر دست کم ۶ تن کشته بر جای گذاشت

خشونت روز جمعه در سراسر شهرهای مصر گسترش یافت و دست کم ۶ نفر کشته شدند.
خشم ناشی از ناتوانی نیروهای امنیتی در جلوگیری از شورش چهارشنبه شب در پی برگزاری مسابقه فوتبال در پورت سعید که ۷۴ کشته برجا گذاشت، به تظاهراتی تبدیل شده است که در آن مردم از شورای نظامی حاکم می خواهند قدرت را به یک دولت غیرنظامی واگذار کند.
صدای تیراندازی، شلیک گاز اشک آور و سنگ هایی که به سپرهای پلیس برخورد می کرد، فضای داخل و اطراف میدان تحریر در قاهره را پس از برگزاری نماز جمعه پر کرد. پزشکی که معترضین را در نزدیکی میدان درمان می کرد به اسوشیتد پرس گفت زخمی ها بیمارستان صحرایی او را پر کرده اند.
یک معترض در نزدیکی وزارت کشور که کانون تظاهرات بوده است کشته شد. دو معترض دیگر در زدوخوردهایی در سوئز جانسپردند. در آنجا هزاران نفر به خیابان ها ریختند، و خبرگزاری فرانسه می گوید ۳۰ نفر مجروح شدند.
در اسکندریه نیز هزاران مصری خیابان ها را پر کردند.
وزارت بهداری می گوید در روزهای اخیر تقریبا ۴۰۰ نفر در زدوخورد با پلیس زخمی شده اند. اما معترضین می گویند نیروهای امنیتی بیش از پیش به ابزار مرگبار متوسل می شوند، و برای عقب زدن تظاهرکنندگان از مهمات واقعی استفاده می کنند.
پلیس ۴۷ نفر را در ارتباط با شورش در میدان فوتبال دستگیر کرده است. فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی سه روز سوگواری ملی اعلام کرد و قول داد عاملان را پیدا کند.

XS
SM
MD
LG