لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۷

گزارش: مأمور سابق پليس مصر از آمريکا به معترضان کمک می کند


گزارش: مأمور سابق پليس مصر از آمريکا به معترضان کمک می کند
گزارش: مأمور سابق پليس مصر از آمريکا به معترضان کمک می کند

برای مخالفان دولت مصر درميدان تحرير قاهره فرار از بازداشت پليس مستلزم تلاش های هماهنگ کننده از همان روز نخست برپائی تظاهرات بوده است، تلاشهايی که تا اين زمان ادامه يافته است.

يک نفر در آمريکا به جوانان مصری آموزش می دهد که چگونه از چنگ پليس فرار کنند. اين کار به ياری فناوری بسيار پيشرفته انجام می شود.

خبرنگار صدای آمريکا که اين گزارش را تهيه کرده است می گويد سفارت مصر در واشنگتن حاضر به اظهارنظر دراين باره نشده است.

کسی که اين کمک هارا به معترضان مصری می کند مامور پيشين پليس آن کشور است و می گويد برای سرش جايزه تعيين کرده اند.

مرکز فرماندهی شخصی عمر عفيفی سليمان، اين مأمور پيشين پليس، يک آپارتمان کوچک به فاصله ده دقيقه از واشنگتن است. عمر عفيفی سليمان با اسکايپ، توئيتر، فيس بوک و تلفن همراه با هموطنانش درمصر گفتگو می کند. او می گويد: «خدا يارتان. شما همه چيز اين تحول هستيد و ما بدون شما هيچ نيستيم.»

روز جمعه از جنوب مصر به او گفته اند ۲۰۰ نفر هستند که می خو اهند به انقلاب بپيوندند. می گويد دراين شک نکنيد که روزانه برشمار ما افزوده می شود. يک نفر که مورد بازجويی مقامهای مصری قرار گرفته حالا دارد با عمر عفيفی سليمان گفتگو می کند. می گويد آنها از همان آغاز می خواستند با استفاده از شوک الکتريکی مارا بترسانند و عمر عفيفی به آنها ياد می دهد چگونه از رويارويی با پليس بپرهيزند. او خودش پليس بوده و همه راه و کارها را می داند. کتابی هم درباره آموزش دادن برای شهروندان عادی نوشته است.

کتاب اين مأمور پيشين پليس مصر درمصر ممنوع شده و او از ترس جان خود ناچار به ترک آن کشور شده است و به آمريکا آمده و به قول خودش سه سال انتظار آمدن انقلاب را کشيده است. وی می گويد تظاهرات درمصر همگانی، انبوه، خودجوش و صلح آميزاست. صددرصد بدون خشونت. و اصافه می کند که روز ۱۴ ژانويه در يوتيوپ به هزاران نفر چگونگی شورش آموزش داده شده است.عمر عفيفی می گويد او هم به سه گروه ديگر پيوسته و تظاهرات را سازماندهی کرده است. به آنها يادداده چگونه پليس را گول بزنند و خودرا به ميدان تحرير برسانند.

عمر عفيفی می گويد پليس مصر را بخوبی می شناسد. اين نيرو حداکثر ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر را می تواند کنترل کند. وقتی جمعيت زياد باشد کنترل آن برايش دشوار می شود. می گويد او هم همان چيزی را می خواهد که معترضان در مصر؛ يعنی برکناری حسنی مبارک و استقرار دموکراسی همين حالا. کسی هم نمی تواند انقلاب را متوقف سازد.هيچکس!

درآمريکا فواد عجمی کارشناس مسائل خاورميانه در داشگاه جانز هاپکينز می گويد: «بايد کل فرهنگ پليس مصر را دگرگون کرد. بايد آنهارا به گونه ای آموزش داد که بفهمند برخورد خشن بامردم جواب نمی دهد. با مشت و لگد به جان مردم افتادن نيز کارايی ندارد.»

عمر عفيفی با موافقت با اين سخن می گويد از هر ۷ مامور پليس مصر يک مامور فاسد است .

XS
SM
MD
LG