لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

پيروزی مصر در ميانجی گری مبادله زندانيان فلسطينی با گيلاد شليط


پيروزی مصر در ميانجی گری مبادله زندانيان فلسطينی با گيلاد شليط
پيروزی مصر در ميانجی گری مبادله زندانيان فلسطينی با گيلاد شليط

حماس روز سه شنبه گيلاد شليط را به مصر تحويل داد تا که وی پس از آزادی زندانيان فلسطينی، توسط مصر به اسراييل تحويل داده شود.

ميانجی گری مصر در مبادله زندانيان فلسطينی با گيلاد شليط، سرباز اسراييلی، نخستين پيروزی چشمگير دولت موقت نظامی آن کشور در زمينه سياست خارجی است.

اين اقدام ظاهراً در تضاد با پيش بينی هايی است که بر اساس آنها، روابط اسراييل با مصر پساانقلابی خراب می شد!

مبادله زندانيان اسراييلی و فلسطينی يک پيروزی ديپلماتيک برای ارتش مصر محسوب می شود، و اسراييل از کشور همسايه خود به خاطر نقش محوری قاهره در تحقق آن، سپاسگزاری کرده است. سخنان گرم، تحولی چشمگير پس از تنش های اخير، از جمله کشته شدن پنج مرزبان مصری به دست اسراييلی ها و حمله تلافی جويانه به سفارت اسراييل در قاهره، به حساب می آيد.

اسراييل همچنين از برآمدن اسلامگرايان در مصر مضطرب شده است. گروه های اسلامگرا مدتها بوسيله حسنی مبارک، رييس جمهوری پيشين که سلفش از جمله به انتقام امضاء قرارداد صلح با اسراييل به قتل رسيده بود، سرکوب می شدند.

اما در يک تظاهرات بنيادگرايان در قاهره در اين هفته، مردی که به اتهام طرح ريزی توطئه قتل انور سادات در سال ۱۹۸۱محکوم شده بود، استدلال می کرد که قرارداد صلح با اسراييل - گرچه نيازمند مذاکره برای اصلاحاتی است – اما بايد حفظ شود.

عبودالزمور، از جماعت اسلامی، گفت: اين قرارداد بايد حفظ و به آن عمل شود، تا به ثبات برسيم، و از آنجا که يک پيمان بين المللی است، بايد به آن احترام گذاشته شود؛ اما، ما خواستار تکميل قرارداد کمپ ديويد در زمينه های اقتصادی و توافق های اجتماعی هستيم.

يکی از مسائلی که آنها با آن دست به گريبانند، وجود تونلهای قاچاق کالاهای غيرقانونی بين مصر و نوار غزه است، مسأله ای که دولت قبلی روی آن سرپوش می گذاشت.

هشام قاسم، ناشر و تحليلگر سياسی مصر، می گويد: مواضع کنونی آنها به نظر منطقی تر می آيد، زيرا شورای عالی نيروهای مسلح مصر در صدد تهيه تجهيزات مدرن برای تخريب تونلهاست، می خواهد به اين غائله خاتمه بدهد، و تصميم دارد با يک روش معقولانه تر و منظم تر، دوباره مرزها را باز کند.

اين ناشر و تحليلگر سياسی مصرمعتقد است اين مواضع معقولانه، جدا از اينکه چه کسی در رأس دولت نظامی مصر قرار بگيرد، ادامه خواهد يافت.

هشام قاسم افزود: رييس جمهوری بعدی، قطعاً فرمانده کل قوا نخواهد بود. فرمانده کل قوا حتی بطور غيررسمی در ارتش می ماند. ارتش حالا ديگر می داند که بابت جنگ چه بهايی پرداخت می شود و عواقب آن چيست.

نتيجه نظرسنجيهای عمومی نشان می دهد که مصريان با اينکه در حال حاضر بعد از به سرانجام رساندن انقلاب، همه تمرکزشان صرف بازسازی کشور است، می خواهند مناسبات کشورشان، حداقل در همين سطح فعلی، با اسراييل محفوظ بماند.

پروفسور سعيد صادق، استاد دانشگاه آمريکايی قاهره، می گويد: شايد حتی اين موضوع که دولت اسراييل ۵ سال تمام تلاش کرد تا يک سربازش- گيلاد شاليت - آزاد شود، برايش باعث احترام بيشتری شود. کل بهار عرب در ارتباط با مسائل داخلی به وجود آمده، اجازه دهيد موضوع را عوض کنيم و به مردم برگرديم. مردم نمی خواهند با آنان مثل وسيله و ابزار رفتار شود، آنها می خواهند دولتشان طوری رفتار کند که دولت اسراييل در مورد شليط کرد - يعنی به آنها اهميت داده شود.

پرفسور صادق می گويد: مصريها از رهبرانشان انتظار يک چنين رفتاری را دارند.

در همين حال ساکنان غزه با شادمانی آماده استقبال از اولين گروه از بيش از يک هزار زندانی فلسطينی می شوند که قرار است در مبادله با گيلاد شليط، آزاد شوند. اما، در خانواده وفا البيث، تنها زن زندانی که در غزه آزاد می شود، روحيه جشن و شادمانی بالاست.

خانواده وفا البيث در جبليه در شمال غزه، آماده بازگشت وی پس از ۷ سال زندان در اسراييل هستند. همه چيز برايش مهيا شده است. او به جرم تلاش در انجام عمليات انتحاری به ۱۲ سال زندان محکوم شد. سلما، مادرش، مشتاقانه در انتظار بازگشت اوست و می گويد: تنها کاری که خواهم کرد اين است که او را در آغوش بگيرم. او را مدت هاست که نديده ام، او ۷ سال از من دور بود. خيلی خوشحالم.

سلما اميدوار است دخترش که اکنون ۲۷ ساله شده، تحصيلاتش را تمام کند و ازدواج کند. اما وفا در نامه ای به او نوشته که با مبارزه فلسطينی ها ازدواج کرده است.

اهالی غزه می خواهند استقبال بزرگی از زندانيان آزاد شده انجام دهند. اما هنوز ۶ هزار فلسطينی در اسراييل زندانی هستند. از اين رو، مردم غزه می گويند يک پيروزی بزرگ را جشن می گيرند، اما هنوز مبارزه شان به انتها، نرسيده است.

XS
SM
MD
LG