لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

مصر سفير خود را از اسراييل فرا می خواند


معترضان مصری در برابر سفارت اسزاییل در قاهره. ۲۰ اوت ۲۰۱۱
معترضان مصری در برابر سفارت اسزاییل در قاهره. ۲۰ اوت ۲۰۱۱

مصر در اعتراض به کشته شدن نيروهای امنيتی خود در مرز دو کشور که هنگام حمله تلافی جويانه اسراييل به ستيزه جويان فلسطينی رخ داد، سفير خود را از اسراييل فرا می خواند. کابينه مصر می گويد تا اعلام نتيجه تحقيقات اسراييل در مورد اين حادثه در اسراييل سفير نخواهد داشت.

مصر روز جمعه رسما به اسراييل اعتراض کرد و گفت در جريان زد و خورد مسلحانه ميان نيروهای اسراييل و ستيزه جويان، ۵ تن از نيروهای امنيتی مصر کشته شده اند. کابينه مصر همچنين از رهبری اسراييل خواسته است از آنچه اظهارات «عجولانه» اسراييل در مورد مصر توصيف کرده است، عذرخواهی کند.

روز جمعه صدها نفر در قاهره در مقابل سفارت اسراييل تظاهرات کرده و خواستار اخراج سفير اسراييل شدند. حمله های اسراييل به غزه در چند روز اخير ۱۲ کشته بر جای گذاشته است.

از سوی ديگر روز جمعه در واکنش به حمله هوايی اسراييل به غزه، ستيزه جويان فلسطينی، از نوار غزه چند موشک به جنوب اسراييل شليک کردند.

مقام های اسراييل می گويند روز جمعه دست کم ۲۰ موشک از نوار غزه به اسراييل شليک شد که به يک مدرسه و يک کنيسه يهوديان در شهرک اَشدود آسيب وارد آورد و ۷ نفر را نيز زخمی کرد.

ارتش اسراييل روز پنجشنبه گفت مردان مسلح با گذر از مرز نوار غزه به درون اسراييل رخنه کرده و به يک اتوبوس حمله بردند و ۸ تن را کشتند.

در واکنشی که نيروهای اسراييل به اين حمله نشان دادند ۹ تن، از جمله ۴ عضوکميته مقاومت مردمی فلسطينيان، کشته شدند. اسراييل اين کميته را مسؤل حمله به اتوبوس می داند. گروه فلسطينی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد هرگونه دخالت در اين حمله ها را رد کرد.

اسراييل از عدم امنيت صحرای سينا ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG