لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۳

انتخابات پارلمانی مصر برگزار می شود


انتخابات پارلمانی مصر برگزار می شود
انتخابات پارلمانی مصر برگزار می شود

عليرغم تظاهرات گسترده در مصر که همچنان ادامه دارد شورای عالی نيروهای مسلح مصر می گويد انتخابات پارلمانی کشور روز دوشنبه و تحت هر شرايطی برگزار خواهد شد.

سئوال اين است که آيا معترضان مصری می توانند نقش عمده ای در گذار کشور به دموکراسی بازی کنند؟

در آستانه انتخابات پارلمانی مصر، قاهره همچنان متشنج است. شرايطی که شايد برای يک انتخابات مسالمت آميز مناسب نباشد ولی برخی از رای دهندگان معتقدند حضور تظاهرکنندگان موجب حرکت به سوی دموکراسی می شود.

عبدالرحمان محمد منصور، يک شهروند مصر، می گويد: آنها می خواهند کشور به پيش برود. رييس جمهوری می خواهند. ثبات می خواهند و امکان کار کردن. ولی در نهايت همه خواستار حقوقشان هستند.

سعيد صادق، استاد دانشگاه آمريکايی قاهره، می گويد: تظاهرات اخير هشداری برای شورای عالی نيروهای مسلح مصر بود.

سعيد صادق می افزايد: پس از مبارک تنها وظيفه شورای عالی نيروهای مسلح مصر برآوردن خواسته های انقلاب است. بنابراين آنها بايد از آنچه اکنون روی ميدهد، پيروی کنند.

برغم برخورد خونين ارتش با معترضان، شورای عالی نظامی مصر اعلام کرده انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، برگزار خواهد شد. برخی رای دهندگان می گويند در صورتی رای می دهند که انتخابات کشور را به پيش برد.

محمد ابو العلا، يک شهروند مصری، می گويد: اگر ببينم که مثل رژيم فاسد قبلی هستند و چيزی تغيير نکرده، رای نمی دهم.

سعيد صادق می گويد شمار انقلابيون مصر بيشتر از ارتش و وابسته های رژيم سابق است که می خواهند امتيازات خود را حفظ کنند. اين نيروها برای منافع خودشان می جنگند و کسی به فکر مصر نيست. وی می افزايد اين شرايط در صورتی تغيير می کند که تظاهرکنندگان پيامد اهداف و عملکرد ارتش را به آنان يادآور شوند.

در همين حال به گزارش العربيه، روز جمعه ژنرال طنطاوی، رييس شورای عالی نظامی مصر، اعلام کرد کمال جنزوری را بعنوان نخست وزير تازه مصر، منصوب کرده است. آقای جنزوری که مامور تشکیل دولت جديد مصر شده است دارای دکترای اقتصاد و برنامه ریزی است و از سال ١۹۹۶ تا ١۹۹۹ نخست وزیر آن کشور بود.

XS
SM
MD
LG