لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

درگيری مرگبار دولت و تظاهرکنندگان مسيحی در مصر


درگيری مرگبار دولت و تظاهرکنندگان مسيحی در مصر
درگيری مرگبار دولت و تظاهرکنندگان مسيحی در مصر

بنابر گزارش رسانه های دولتی مصر، در جريان يک درگيری ميان نيروهای انتظامی و تظاهرکنندگان مسيحی در قاهره، بيش از ٢٠ نفر، از جمله سه سرباز کشته شدند.

کابينه مصر می گويد به هيچ گروهی اجازه نخواهد داد اتحاد ملی و گذار به دموکراسی را به خطر اندازد. ارتش مصر نيز در ميدان تحرير و اطراف اين ناحيه قاهره مقررات منع رفت و آمد، اعلام کرد.

با بروز تنش های مذهبی و قومی که در بطن بحران سياسی موجود در مصر شکل گرفته، قاهره روز يکشنبه شاهد زد و خورد نيروهای انتظامی با تظاهر کنندگان مسيحی بود. در اين درگيری ها دست کم ٢۴ نفر کشته و بيش از ٢٠٠ نفر مجروح شده اند.

در گزارش اين درگيری ها که به طور زنده از تلويزيون های سراسری مصر پخش شد، نشان داده می شد که تظاهرکنندگان قبطی با سنگ و کوکتل مولوتوف به طرف نيروهای انتظامی حمله می کنند و خودروهای نظامی، آنها را به آتش می کشند. گفته می شود اين گزارش، يکی از خشن ترين صحنه های درگيری از زمان سرنگونی حسنی مبارک را به تصوير کشيده است.

شاهدان عينی می گويند، صدها نفر از دو طرف روی يکی از پل های شهر قاهره با چوب و چماق يکديگر را کتک می زدند. گزارش تلويزيون دولتی مصر حاکيست، ۳۰ سرباز در اين درگيری ها زخمی شدند.

تظاهرکنندگان قبطی می گويند، حمله ها از طرف نيروهای انتظامی شروع شده است. اختلافات ديرينه مسلمانان و مسيحيان قبطی مصر از زمان شروع قيام مصر در ماه فوريه گذشته شدت بيشتری پيدا کرده است.

تظاهرات ديگری در روز سه شنبه گذشته صورت گرفته بود که با سرنوشتی مشابه و با خشونت و متفرق کردن تظاهرکنندگان به پايان رسيد. يکی از تظاهرکنندگان می گويد: آنها با تانک روی بچه های خودشان می روند و به سوی آنان تيراندازی می کنند.

مصری ها قرار است برای نخستين بار پس از سرنگونی حسنی مبارک در روز هفتم آذرماه برای انتخاب اعضای جديد پارلمان به پای صندوق های رای بروند.

مسيحيان که حدود ده درصد از جمعيت ۸۰ ميليونی مصر را تشکيل می دهند، مسلمانان راديکال را بعضا مسئول حمله هفته گذشته و انهدام کليسای شهر اسوان می دانند.

XS
SM
MD
LG