لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

حمله به ساختمان سازمان امنیت مصر


آرشیو

صدها نفر روز شنبه در اسکندريه، دومين شهر بزرگ مصر در اعتراض به رفتار پر خشونت سازمان امنيت اين کشور در دوران حسنی مبارک، روز شنبه به مقر این سازمان حمله کردند.

روز جمعه نیز جمعی از معترضان با حمله به این ساختمان ، کارکنان آن را تهدید به ترک این مرکز کردند. در جريان اين درگيري ها چند بمب منفجر شده و چهار خودرو پليس به آتش کشيده شده است. اما يکی از معترضان، ضمن رد مسئوليت اين اقدامات، تأکيد می کند که جمعیت خشمگین تنها با سنگ به پليس و نيروهای امنيتی حمله کردند. يکی از اين معترضان بدون ذکر نام خود می گويد: برادران ما به دست سازمان امنيت کشته شدند، اينها روز و شب، همه جا ما را می گرفتند و به زندان می انداختند، ما از ارتش می خواهيم آنان را دستگير کند. ارتش هم دست روی دست گذاشته و هيچ کاری نمی کند.

يکی از کارکنان اورژانس نيز بدون ذکر نام خود به دليل نداشتن مجوز گفتگو با روزنامه نگاران گفته است سه نفر بر اثر تيراندازيهای ماموران پليس مجروح شده اند.

گفته می شود، پيش از دخالت ارتش در اين ماجرا، معترضان با ورود به سازمان امنيت با افراد پليس ضد شورش مواجه شدند. سازمان امنيت داخلی با تکذيب شليک تير از سوی مأموران به طرف معترضان، مدعی است تظاهر کنندگان با هدف مصادره اسلحه و گروگان گیری ماموران امنيتی وارد ساختمان شده بودند. بر اساس آخرين خبر ها باوجود این که اين ساختمان در حال حاضر در کنترل ارتش است، جو حاکم همچنان تنش آلود است. اين در حالی است که دولت کنونی به مردم يادآور می کند که برآورده شدن خواست های آنان تنها با اصلاحات گام به گام امکان پذير خواهد بود.

يکی از خواست های عمده مردم مصر، خلع سلاح سازمان امنيت داخلی کشور است. سازمان امنيت داخلی و نيروهای پليس مصر در جريان جنبش اعتراضی از طرف حسنی مبارک ماموریت داشتند تا اعتراض ها را سرکوب کنند.

XS
SM
MD
LG