لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

امضای قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای در مصر، همزمان با سفر پوتین به قاهره


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در قاهره - ۲۰ آذر ۱۳۹۶
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در قاهره - ۲۰ آذر ۱۳۹۶

در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در رأس یک هیات عالیرتبه به مصر سفر کرده است، وزاری دو کشور روز دوشنبه قراردادی را به ارزش ۲۱ میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه هسته‌ای «الضعبه» امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این قرارداد به دنبال گفت‌وگوهای ولادیمیر پوتین و عبدالفتاح السیسی همتای مصری او در قاهره امضا شد و دو طرف همچنین درباره ازسرگیری پروازهای تجاری میان دو کشور به توافق رسیدند.

بنا بر اعلام شرکت دولتی روس‌اتم، تاسیسات هسته‌ای «ضبعه» که قرار است در مصر بسازد چهار رآکتور خواهد داشت و هزینه ساخت آن ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده و انتظار می‌رود که در فاصله ۲۰۲۸ تا ۲۰۲۹ به اتمام برسد.

توافق اولیه ساخت این نیروگاه، که محل احداث آن در منطقه ای در شمال غرب مصر است، در سال ۲۰۱۵ میلادی و به دنبال توافق مسکو برای اعطای وام به قاهره با هدف تامین هزینه‌های ساخت آن پروژه امضا شد.

پوتین در دیدار امروز خود با السیسی برای ازسرگیری پروازهای تجاری بین دو کشور نیز اعلام آمادگی کرد. این پروازها دو سال پیش و پس از سرنگون شدن یک هواپیمای مسافری روسیه بر فراز صحرای سینا به تعلیق در آمد.

این سفر نشانه عمیق شدن مسکو و قاهره است. روسیه در سال‌های اخیر در تلاش برای گسترش نفوذ خود در خاور میانه بوده و برقراری یک رابطه نزدیک با مصر، از بازیگران عمده منطقه‌ای، برای مسکو حائز اهمیت است.

مصر، که یکی از بازیگران عمده منطقه‌ای بوده و کنترل کانال سوئز را در دست دارد، از همپیمانان استراتژیک ایالات متحده در خاور میانه و در عین حال دومین دریافت کننده کمک‌های نظامی آمریکا، پس از اسرائیل، است.

سفر هیات بلندپایه روسی به قاهره پس از آن انجام می شود که واشنگتن در ماه اوت تصمیم گرفت کمک نظامی ۹۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری خود به قاهره را تعلیق و ارائه یک کمک ۱۹۵ میلیون دلاری اقتصادی به آن کشور را به تاخیر بیاندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG