لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

مدیر اتحادیه خبرنگاران مصر به دو سال زندان محکوم شد


یحیی قلاش، مدیر اتحادیه خبرنگاران قاهره، در تظاهراتی علیه محدودیت ها علیه رسانه ها در مصر
یحیی قلاش، مدیر اتحادیه خبرنگاران قاهره، در تظاهراتی علیه محدودیت ها علیه رسانه ها در مصر

دادگاهی در مصر یحیی قلاش، روز شنبه در حکمی مدیر اتحادیه خبرنگاران مصر و همچنین دو عضو هیأت مدیره این اتحادیه را به دو سال زندان و پرداخت جریمه ای ۶۵۰ دلاری محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیته حفاظت از خبرنگاران حکم این دادگاه را محکوم کرد و گفت این حکم یک نوع «مجازات» است. این کمیته از مقامات کشور خواست تا اطمینان حاصل کنند خبرنگاران بتوانند «بدون ترس از اقدامات تلافی جویانه» فعالیت کنند.

پرونده این خبرنگاران در ماه آوریل و هنگامی آغاز شد که نیروهای امنیتی مصر به دفتر اتحادیه خبرنگاران هجوم بردند تا دو خبرنگار تحت تعقیب را دستگیر کنند. نیروهای امنیتی مدت ها به دنبال این دو خبرنگار بودند، چرا که آن دو در تظاهرات علیه تصمیم رئیس جمهوری مصر مبنی بر تحویل حاکمیت دو جزیره مهم مصر به دولت عربستان سعودی نقش داشتند.

انتقال این دو جزیره استراتژیک به دولت عربستان سعودی موجب اعتراض های گسترده از سوی خبرنگاران مصر شد. آنها تظاهرات راه انداخته و خواستار استعفای وزیر کشور و عذرخواهی رئیس جمهوری شدند.

به دنبال رأی دادگاه درباره مدیر اتحادیه و این دو روزنامه نگار و در حالی که بسیاری خواستار برگزاری یک تظاهرات شدند، نیروهای ویژه امنیتی در اطراف ساختمان اتحادیه خبرنگاران در قاهره، پایتخت مصر، مستقر شده اند.

با این حال جمعیت زیادی از خبرنگاران عصر روز شنبه یک تجمع اعتراضی آرام در مقابل دفتر این اتحادیه برگزار کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG