لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

رد صلاحیت اصلی ترین نامزدهای ریاست جمهوری در مصر


اعضای سلفی در اولین نشست پارلمانی مصر پس از سقوط حسنی مبارک
اعضای سلفی در اولین نشست پارلمانی مصر پس از سقوط حسنی مبارک

کمیسیون انتخاباتی مصر با رد صلاحیت ۱۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، عرصه رقابت برای تعیین نخستین رهبر بعد از انقلاب در این کشور را در اختیار چهره های میانه رو قرار داد.

در میان افراد رد صلاحیت شده، سه چهره مهم و متمایز از دیگران جای دارند: عمر سلیمان معاون رییس جمهور سابق حسنی مبارک، خیرات الشاطر اصلی ترین استراتژیست اخوان المسلمین و حازم ابواسماعیل نامزد اسلامگرایان تندرو.

فاروق السلطان، رییس کمیسیون عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر که از سوی شورای عالی نیروهای مسلح در این مقام منصوب شده است هیچ دلیلی برای رد صلاحیت این افراد ذکر نکرده است.

حذف این سه چهره چند هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مصر به عقیده کارشناسان می تواند دو مسیر متفاوت را برای پرجمعیت ترین کشور جهان عرب تعیین کند: ایجاد یک بحران سیاسی تازه یا برعکس، آرام کردن شرایط.

مطابق قانون انتخابات مصر، نامزدهای رد صلاحیت شده ۴۸ ساعت فرصت دارند تا به این تصمیم کمیسیون انتخاباتی اعتراض کنند. فهرست نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۱۰ روز دیگر (۲۶ آوریل) اعلام شود.

خبر رد صلاحیت این سه نامزد اصلی انتخابات با واکنش بسیاری از مصری ها مواجه شد که پیشاپیش در دو جبهه گرد آمده اند: اسلامگرایان و هواداران حکومت سابق که در چندماه اخیر از زمامداری شورای نظامی حاکم حمایت می کنند.

از میان ۱۳ کاندیدای تایید صلاحیت شده شاخص ترین چهره ها عمرو موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب، عبدالمنعم ابوالفتوح اسلامگرای میانه رو و احمد شفیق نخست وزیر اسبق در دوران حسنی مبارک جای دارند.

با رد صلاحیت نامزدهای جنجالی از عرصه انتخابات در مصر، رقابت اصلی میان دو چهره میانه رو خواهد بود: ابوالفتوح از رهبران پیشین اخوان المسلیمن که از حمایت محافظه کاران مذهبی و برخی لیبرال ها برخوردار است و عمرو موسی که پیشتر بخشی از حکومت سابق بوده و اکنون در میان طبقه متوسط مصر از محبوبیت برخوردار است.

انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ مه) برگزار شود و در صورت دو مرحله ای شدن انتخابات، تکلیف رییس جمهور مصر ۲۷ و ۲۸ خرداد (۱۶ و ۱۷ ژوئن) مشخص خواهد شد.

شورای عالی نیروهای مسلح که از زمان سقوط حسنی مبارک زمام امور را در مصر بر عهده داشته است پیشتر وعده داده که تا قبل از یازدهم تیر ماه (اول ژوییه) حکومت را به رییس جمهور منتخب مردم تحویل می دهد.

XS
SM
MD
LG