لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

اعتراض ده ها هزار مصری علیه نظامیان حاکم


اعتراض ده ها هزار مصری علیه نظامیان حاکم
اعتراض ده ها هزار مصری علیه نظامیان حاکم

میدان التحریر در قاهره روز جمعه صحنه اعتراض ده ها هزار تن از شهروندان مصری بود که خواهان کناره گیری شورای نیروهای مسلح از قدرت و جلوگیری از ورود وابستگان حکومت سابق به انتخابات ریاست جمهوری بودند.

از زمان سقوط حسنی مبارک که شورای نیروهای مسلح حاکمیت را در مصر در دست گرفته، این بزرگترین اعتراض سازماندهی شده از سوی گروه های لیبرال و اسلامگرا علیه حکومت است.

حدود یک ماه دیگر قرار است با برگزاری نخستین انتخابات آزاد ریاست جمهوری در مصر نخستین رهبر این کشور پس از حسنی مبارک مشخص شود. همزمان گروهای سیاسی مخالف با بدبینی نسبت به شرایط معتقدند که نظامیان حاکم در حال زمینه سازی برای پیروزی نامزد مورد حمایت خود و جلوگیری از انجام اصلاحات هستند.

تظاهرکنندگان در میدان التحریر با سردادن شعار «مرگ بر نظامیان حاکم»، پلاکاردهایی در دست داشتند که برخی نامزدهای ریاست جمهوری را با عنوان «فلول» (بازمانده حکومت حسنی مبارک) تقبیح می کرد.

گروه های جوانان و لیبرال با دعوت عمومی از سایر گروه های سیاسی خواستند که برای انتخابات ریاست جمهوری همگی بر یک نامزد «انقلابی» که ضد شورای نظامی است توافق کنند. اما اخوان المسلمین و گروه های اسلامگرای دیگر که هر یک بلندپروازی های سیاسی جداگانه ای دارند با این خواست مخالفت کردند.

اخوان المسلمین که قوی ترین گروه سیاسی مصر محسوب می شود با وجود پیروزی در انتخابات پارلمانی، به دلیل مخالفت های شورای نظامی حاکم، هنوز نتوانسته برتری خود را در عرصه سیاسی به نمایش بگذارد.

عصبانیت اخوان المسلمین هنگامی عمومی شد که هفته گذشته کمیسیون انتخاباتی منصوب شورای نظامی حاکم، صلاحیت کاندیدای اخوان و ۹ کاندیدای دیگر را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری رد کرد.

در واکنش به این اقدام، اخوان المسلمین خواهان «انقلاب دوم» شد.

از سوی دیگر، گروه های لیبرال و جوانان مصر با بدبینی به نیات اخوان المسلمین می گویند که اخوان با ربودن انقلاب در پی دستیابی به خواسته های خود است. اخوان المسلمین در اعتراضات یک سال اخیر مصر که علیه شورای نظامیان حاکم برگزار می شد حضوری نداشت و حاکمیت نظامیان برای عبور از دوره انتقالی را پذیرفته بود.

روز جمعه بسیاری از تظاهرکنندگان سکولار در میدان التحریر از اخوان المسلمین می خواستند که برای عملکرد خود در یکسال گذشته عذرخواهی کند و ضمانت دهد که نمی خواهد قدرت را انحصاری در دست گیرد.

XS
SM
MD
LG