لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

تایید اولیه پیش نویس قانون اساسی مصر


عمرو موسی (چپ)، رئیس کمیته۵۰ نفره رای گیری در مورد پیش نویس قانون اساسی مصر
عمرو موسی (چپ)، رئیس کمیته۵۰ نفره رای گیری در مورد پیش نویس قانون اساسی مصر
کمیته تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید مصر، روز یکشنبه در یک رای گیری مواد این پیش نویس را تایید کرد.

با تصویب پیش نویس قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری مصر می تواند پیش از انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شود، اقدامی که ممکن است طرح ارتش برای دوران انتقالی پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر را تغییر دهد.

طرح اولیه پیش نویس قانون اساسی مصر اعلام می کرد انتخابات پارلمانی باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. اما در پیش نویس تایید شده چنین شرطی ذکر نشده است.

پیش نویس قانون اساسی همچنین می گوید انتخابات نباید دیرتر از شش ماه پس از روز تصویب آن برگزار شود.

عمرو موسی، دبیرکل سابق اتحادیه عرب، تغییرات صورت گرفته در پیش نویس را اعلام کرد. او ریاست کمیته ۵۰ نفره رای گیری در مورد پیش نویس قانون اساسی مصر را بر عهده دارد.

پیش نویس قانون اساسی مصر این ماه و یا ماه آینده میلادی باید به همه پرسی گذاشته شود.

بر اساس تغییرات صورت گرفته، عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر تصمیم خواهد گرفت کدام انتخابات اول برگزار شود و یا اینکه هر دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی هم زمان برگزار شود. منصور پس از برکناری محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری موقت مصر تعیین شد. منتقدان می گویند او تنها پوششی برای حاکمیت ارتش بر مصر است.

تغییرات پیش نویس قانون اساسی مصر پس از چند هفته بحث در کمیته رای گیری صورت گرفت. در کمیته شماری از نبود آمادگی در میان احزاب سکولار ضعیف برای شرکت در انتخابات پارلمانی ابراز نگرانی می کردند.

برخی از اعضای کمیته رای گیری پیش نویس قانون اساسی که عبدالفتاح السیسی، رئیس ارتش مصر را نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری می پندارند، خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش از انتخابات پارلمانی و یا حتی همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی بوده اند. این اقدام به می تواند باعث شود یک نامزد قوی در انتخابات ریاست جمهوری بتواند با نامزدهای شرکت در انتخابات پارلمانی ائتلاف ایجاد کند.

سیسی در سوم ژوئیه سال جاری محمد مرسی، اولین رئیس جمهوری برگزیده شده در یک انتخابات آزاد را سرنگون کرد. این سرنگونی در پی اعتراضات گسترده مردم علیه ریاست جمهوری محمد مرسی، رهبر اسلامگرای مصر صورت گرفت.
XS
SM
MD
LG