لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

نخست وزير مصر می گويد ترجيح می دهد انتخابات پارلمانی به تعويق بيفتد


نخست وزير مصر می گويد ترجيح می دهد انتخابات پارلمانی به تعويق بيفتد
نخست وزير مصر می گويد ترجيح می دهد انتخابات پارلمانی به تعويق بيفتد

نخست وزير مصر می گويد ترجيح می دهد انتخابات پارلمانی مصر، که انجام آن برای ماه سپتامبر در نظر گرفته شده است، تا تنظيم يک قانون اساسی جديد به تعويق افتد.

عصام شرف همچنين گفت به رغم اين ترجيح شخصی، دولت موقت مصر تمامی توانائی خود را برای اطمينان از برگزاری انتخاباتی موفقيت آميز، صرفنظر از اينکه چه زمانی برگزار شود، به کار می گيرد. آقای شرف اين نظر را هنگامی مطرح کرده است که گروه های ليبرال و سکولار می گويند رای گيری در ماه سپتامبر می تواند به گونه ای غيرمنصفانه به سود اخوان المسلمين تمام شود.

بعضی از اين گروه ها همچنين از آن نگران هستند که يک پارلمان تحت سلطه اخوان المسلمين می تواند قانون اساسی جديد را به سوی تمايلات اسلامی ها سوق دهد.

اخوان المسلمين يکی از گروه های برخوردار از بهترين تشکيلات سازمان يافته در مصر است.

اخوان المسلمين در ماه مه اعلام کرد نهاد سياسی جديدی به نام حزب آزادی و عدالت به وجود آورده است. به گفته يک سخنگوی اين گروه، اخوان المسلمين در انتخابات پارلمانی برای کسب نيمی از کرسی ها تلاش خواهد کرد.

اخوان المسلمين طی چند دهه ای که به حکم قانون از فعاليت های سياسی منع شده بود کانديداهای خود را در انتخابات پارلمانی زير عنوان منفردين به رقابت می فرستاد. اين گروه در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵ يک پنجم کرسی های مجلس نمايندگان را کسب کرد اما در انتخابات سال گذشته تقريبا تمامی کرسی هايش را در پارلمان از دست داد.

مقامات در دوران رياست جمهوری حسنی مبارک، در آستانه رای گيری انتخابات پارلمانی صدها نفر از حاميان اخوان المسلمين را بازداشت کرده بودند.

XS
SM
MD
LG