لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

حزب سلفی نور از مذاکرات مصر کنار کشید


مقامات وزارت بهداشت مصر تایید کرده اند که ۳۴ نفر در خشونتهای خارج از ساختمان گارد جمهوری در قاهره کشته شده اند. حامیان محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده در خارج از این ساختمان اجتماع کرده و تظاهرات می کنند.
اخوان المسلمین ارتش را مسئول این خشونتها دانسته و گفته است سربازان به سوی تظاهرکنندگان شلیک کردند. اخوان المسلمین خواهان «قیام» علیه کسانی شده است که «می خواهند انقلاب را با تانک بدزدند».
اما روایت ارتش از واقعه ای که به کشته شدن ۳۴ نفر انجامیده متفاوت است. ارتش می گوید «تروریست ها» سعی کردند به ساختمان حمله کنند و یک سرباز کشته شده است.
در واکنش به واقعه مقابل گارد جمهوری در روز دوشنبه، حزب بسیار محافظه کار و سلفی نور اعلام کرده است که از مذاکرات برای تعیین دولت جدید کناره گیری می کند.
شارون بین خبرنگار صدای امریکا در قاهره می گوید به سختی بتوان به طور مستقل تایید کرد روز دوشنبه در مقابل گارد ریاست جمهوری چه رخ داده است، اما می توان گفت کناره گیری حزب سلفی نور تنش های بیشتری ایجاد خواهد کرد.

روز دوشنبه در حالی که تنش میان طرفداران و مخالفان مرسی از زمان برکناری او توسط ارتش در روز چهارشنبه بالا گرفته است، تانکها همچنین در میدان تحریر قاهره مستقر شده اند.

هر دو طرف تظاهرات عظیمی در قاهره و دیگر شهرها برگزار کرده اند. بعضی از این تظاهرات به خشونت گرایید و برخوردها در روز جمعه دست کم ۳۶ کشته برجای نهاد و بیش از یکهزار نفر نیز در سراسر کشور زخمی شدند.

حتی قبل از اعلام این کناره گیری، رهبران دولت موقت با مشکلات زیادی در تشکیل دولتی قابل قبول که از حمایت هر دو طرف برخوردار باشد مواجه بودند.
تقابل میان دو طرف از روز شنبه که دولت موقت زیر فشار اسلامگرایان از تعیین محمد البرادعی به عنوان نخست وزیر موقت خودداری کرد افزایش یافته است.
بسیاری از اسلامگرایان با آقای البرادعی که قبلاً رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده به دلیل دیدگاههای لیبرال او مخالفند.
در نظام کنونی مصر ریاست جمهوری بیشتر نقشی نمادین بازی می کند و قدرت اصلی در دست نخست وزیر است.

پرزیدنت اوباما بار دیگر نگرانی خود را درباره وضعیت سیاسی مصر ابراز داشت و در ضمن تاکید کرد که ایالات متحده حامی یا همسو با هیچ حزب و گروه سیاسی در مصر نیست.
ارتش مصر برکناری مرسی را به منظور اعمال خواسته میلیونها نفر که بارها تقاضای استعفای وی را کرده بودند، ضروری بود.
XS
SM
MD
LG