لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۳

سوگواری مصری ها در ميان تدابير شديد امنيتی


مراسم خاکسپاری مرزبانان کشته شده مصری در مرز با غزه و اسراييل روز سه شنبه با حضور رييس جمهوری و فرمانده نيروهای مسلح مصر برگزار شد.

روز يکشنبه مردان مسلح ۱۶ مرزبان مصری را در منطقه سينای آن کشور کشتند. اجساد شانزده مرزبان مصری که در مرز رفح کشته شدند به مسجدی در قاهره منتقل شده است.

روز يکشنبه نزديک به ٣۵ مرد مسلح به روی نيروهای امنيتی مصر در گذرگاه اين کشور با اسراييل در منطقه سينا آتش گشودند و ۱۶ مرزبان مصری را کشتند. افراد مسلح با سرقت خوررو های نظامی گريختند، اما ارتش اسراييل با انهدام خودروها چندين تن از مهاجمان را کشتند. مقام های اسراييلی روز سه شنبه اعلام کردند اجساد دستکم شش تن از افراد مسلح را به مصری ها تحويل داده اند.

حمله روز يکشنبه خونبارترين حادثه طی دهه های اخير در منطقه سينای مصر بود و چالش امنيتی بزرگی برای محمد مرسی رييس جمهوری اين کشور محسوب می شود.

مقام های مصری که اسلامگرايان را مسئول حمله دانسته اند می گويند تلاش برای کنترل کامل منطقه سينا و دستگيری عاملان حمله را آغاز کرده اند. در اين راستا مصر مرز رفح را برای مدتی نامعلوم بسته است امری که به ناخشنودی فلسطينيان در غزه انجاميده است.

از سوی ديگر اسراييلی ها هم با نگرانی تحولات را پيگيری می کنند و مصر را مسئول ناامنی در منطقه سينا می دانند. وزير دفاع اسراييل گفته است اميدوار است حمله روز يکشنبه زنگ خطری برای مصر باشد.

روز سه شنبه رييس جمهوری و رييس نيروهای مسلح مصر در مراسم خاکسپاری کشته شدگان شرکت کردند.
XS
SM
MD
LG