لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

اپوزیسیون مصر پیشنهاد مرسی را رد کرد


بزرگترین گروه اپوزیسیون در مصر می گوید رییس جمهوری پیشنهاد های خود را برای آشتی ملی بسیار دیرارائه داده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، محمد مرسی روز دوشنبه در سخنرانی تندی علیه برنامه های اتیوپی برای ساختن سدی بر روی رودخانه نیل آبی، که قاهره می گوید جریان آب از طریق را به خطرخواهد انداخت، مردم را به وحدت در هدفی مشترک فراخواند و گفت او آماده است با هرکسی که به منافع کشور می اندیشد ملاقات کند.

اسوشیتدپرس می گوید فعالان مرسی را متهم می کنند از مساله رودخانه نیل برای دامن زدن به هیجان های ناسیونالیستی و کوشش اوپوزیسیون برای برکناری اواستفاده می کند. فعالان قصد دارند درپایان ماه جاری میلادی– ژوئن- یک کمپین اعتراضی خیابانی علیه مرسی براه بیاندازند.

خالد داوود، سخنگوی جبهه رستگاری ملی – ائتلاف اصلی اپوزیسیون - پیشنهاد مرسی را لفاظی نامید وگفت پس از آن که او دریک سالی که از ریاست جمهوری اش می گذرد نتوانست حتی یک گفت و شنود جدی با مخالفان انجام دهد، بسیاردیراست که درباره اشتی ملی حرف بزند.

چندین حزب مخالف کوشش های قبلی مرسی برای گفت و گو را رد کرده اند، و او را به گرفتن تصمیمات یک جانبه ای که جامعه مصر را بیشتر قطبی می کند، متهم می سازند.

اسوشیتدپرس می گوید تنش درپیشاپیش 30 ژوئن، زمانی که قرار است مرسی نخستین سال انتخاب خود را جشن بگیرد، شدت می گیرد.

اپوزیسیون مردم را به برپا کردن تظاهرات انبوه به این مناسبت فراخوانده اند.

سخنگوی مرسی گفت ریاست جمهوری به آزادی بیان احترام می گذارد و وظیفه خود می داند از اعتراضات درصورتی که آرام باشد حفاظت کند. او گفت روز 30 ژؤئن هیچ اقدام ویژه ای صورت نخواهد گرفت.

وزیرکشور مصر روز سه شنبه به افسران پلیس گفت نیروهای امنیتی با معترضین درگیر نخواهند شد.
XS
SM
MD
LG