لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

مترو قاهره محل بحث های سياسی در آستانه انتخابات رياست جمهوری مصر


مترو قاهره محل بحث های سياسی در آستانه انتخابات رياست جمهوری مصر
مترو قاهره محل بحث های سياسی در آستانه انتخابات رياست جمهوری مصر

با گذشت بيش از يک سال از سقوط رژيم پيشين مصر، مردم اين کشور با نگرانی و اميد، تحولات سياسی مصر را دنبال می کنند. روزنامه ها و ديگر رسانه ها با آزادی بيشتری از گذشته به بيان نظرات گروه های سياسی می پردازند. يکی از جاهايی که نظرات مردم با آزادی بيان می شود مترو قاهره است.

مترو قاهره هر روز حدودا چهار ميليون مسافر را جابجا می کند. واگن های شلوغ صحنه ای آشنا برای شهروندان قاهره است. ولی جابجا کردن مسافرها تنها فايده مترو قاهره نيست. واگن ها محل بحث های داغ سياسی است.

مردم قاهره اصولا اهل ارتباط و حرف زدن هستند. ولی به نظر می رسد با بازشدن فضای سياسی در مصر و بالاگرفتن اختلافات حزبی، حرف های مردم بيشتر رنگ و بوی سياسی به خودش گرفته است. دولت، گروه های مختلف سياسی و نقش دين در آينده سياسی مصر از موضوعهای بجث انگيز هستند.

عبدالمعز الشاعر، خبرنگار مصری، می گويد: مردم نگرانی های روزمره خود را بيان می کنند. مصری ها به اين کار عادت دارند. اکنون مردم به خاطر مشکلات اجتماعی و سياسی تحت فشار قرار دارند.

محمد بيست و سه ساله، نمونه خوبی از يک جوان مصری است. او به محض اينکه وارد مترو می شود با بقيه مسافران شروع به صحبت می کند.

محمد جمال، شهروند مصری، می گويد: هر کسی يک فکری دارد. هر کسی طرف يک گروه را ميگيرد. يک نفر طرفدار اخوان المسلمين است و يک نفر طرفدار ليبرال هاست.

انتخابات رياست جمهوری مصر در ماه مه برگزار می شود. گروه اخوان المسلين که پيشتر گفته بود نامزدی برای انتخابات رياست جمهوری معرفی نمی کند، اين هفته اعلام کرد در رقابت های انتخاباتی شرکت خواهد کرد.

در حالی که اختلافات حزبی در مصر بالا ميگيرد، بحث های سياسی درمترو قاهره هم بيشتر و بيشتر می شود!

XS
SM
MD
LG