لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

رئیس‌جمهوری مصر پروژه گسترش کانال سوئز را افتتاح کرد


طرح توسعه کانال سوئز در مصر افتتاح شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

مصر، روز پنجشنبه پروژه توسعه کانال استراتژیک سوئز را افتتاح کرد. کانال سوئز دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می کند.

این آبراه که مسیر دریانوردی اروپا را بدون دور زدن دماغه امیدنیک در آفریقای جنوبی به آسیا به شدت کاهش می‌دهد، در سال ۱۸۶۹ افتتاح شد.

ملی کردن این آبراه توسط جمال عبدالناصر در ۱۹۵۶ موجب حمله اسرائیل، فرانسه و بریتانیا به مصر شد. با فشار واشنگتن و مسکو قاهره برنده سیاسی این جنگ ۱۱ روزه شد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر که پروژه گسترش این آبراه را به عنوان دستاورد تاریخی برای کشورش و بازگشت به رونق اقتصادی پس از سالها ناآرامی تبلیغ کرده بود، سوار بر عرشه کشتی بازمانده از دوران حکومت سلطنتی، آن را افتتاح کرد.

السیسی در مراسم افتتاح این پروژه گفت که گسترش کانال سوئز، پیش درآمد آغاز طرح منطقه کانال سوئز است که در برگیرنده توسعه بخش شرقی پورت سعید در دماغه این آبراه است.

آقای سیسی با تشکر از کشورهایی که مصر را در محقق کردن این پروژه یاری دادند افزود که بدخواهان همواره میخواستند به مصر و شهروندانش آسیب برسانند و این پروژه را متوقف کنند.
این فرمانده پیشین نیروهای مسلح مصر همچنین گفت که کشورش راه مبارزه با تروریسم را ادامه خواهد و بدون شک پیروز این کارزار خواهد بود.

پس از سخنرانی السیسی یک کشتی در مسیر جدید حرکت کرد.

رسانه های دولتی مصر این پروژه هشت و نیم میلیارد دلاری را به عنوان دستاورد بزرگ السیسی ۶۰ ساله تبلیغ می کنند. السیسی در سال ۲۰۱۳ ا بر کنار کردن محمد مرسی رئیس جمهوری منتخب اسلامگرایان مصری زمام امور کشور را بدست گرفت.

بنا بر محاسبات دولت مصر، درآمد قاهره از این مسیر آبی تا سال ۲۰۲۳ به سالانه ۱۳ میلیارد و دویست میلیون دلار خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG