لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

کار تشکیل کابینه انتقالی مصر آغاز شد


دادستان کل مصر دستور بازداشت رهبر اخوان المسلمین، معاونان و ۸ نفر دیگر را به اتهام تبلیغ خشونت صادر شده است.

نخست وزیر انتصابی جدید مصر روز چهارشنبه کار تشکیل دولت موقت را آغاز کرد. به گزارش رسانه های دولتی مصر، حازم البیلاوی در دولت خود مقام هایی برای اخوان المسلمین و حزب اسلام گرای نور نیز درنظر گرفته است.

رهبران دولت موقت می کوشند راه را برای انتقال سریع مصر هموار سازند. اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات برای پارلمان جدید و ریاست جمهوری مصر مهمترین گام ها در این روند است.

گروه اخوان المسلمین و حزب نور بخشی از مجموعه وسیع منتقدان طرح دوران گذار مصر هستند. این طرح اندکی پس از عزل محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر به دست ارتش، و توسط عدلی منصور رئیس جمهوری موقت مصر اعلام شد.

جبهه نجات ملی که مهم ترین گروه لیبرال مصر است روز چهارشنبه اعلام کرد که در تدوین این نقشه راه، مشورتی با این جبهه صورت نگرفته و مخالفت خود را با برخی مواد آن اعلام کرد. جنبش تمرد نیز که متعلق به جوانان است می گوید که مورد مشورت قرار نگرفته است. هردو گروه قصد دارند تغییرات پیشنهادی خود را برای طرح نقشه راه دولت انتقالی اعلام کنند.

جمعیت اخوان المسلمین اصولاً با تشکیل دولت موقت مخالف است و خواستار بازگرداندن محمد مرسی به مقام خود شده است. روز چهارشنبه سخنگویان این گروه اعلام کردند که اخوان المسلمین هرگونه پیشنهادی را برای شرکت در دولت جدید رد می کند.

درهمین حال روز چهارشنبه دادستان کل مصر دستور بازداشت رهبر اخوان المسلمین را صادر کرد. در بیانیه دفتر دادستانی آمده است علاوه بر محمد بدیع رهبر سازمان، دستور بازداشت معاونان وی و ۸ نفر دیگر نیز صادر شده است. اتهام این افراد تبلیغ خشونت است که از جمله به مرگ ۵۱ نفر در مقابل ساختمان گارد جمهوری انجامید.
سخنگوی اخوان المسلمین این اتهام را رد کرده و در تویتر خود از آن به عنوان تاکتیکهای حکومت های پلیسی نام برده است.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت آمریکا با اخوان المسلمین در ارتباط است و می کوشد آنان رابه شرکت در دولت انتقالی تشویق کند. او تاکید کرد که هراقدامی در مصر باید همه گروه ها را دربر بگیرد.

البیلاوی اقتصاددان و وزیر دارایی پیشین مصر است که روز سه شنبه به نخست وزیری دولت موقت منصوب شد. محمد البرادعی از رهبران اصلاح طلب و برنده جایزه صلح نوبل نیز به معاونت او منصوب شده است.

همچنین روز سه شنبه امارات متحد عربی و عربستان سعودی آمادگی خود را برای دادن چندین میلیارد دلار کمک مالی به مصر اعلام کردند.

در درگیری های روز دوشنبه در مصر که میان ارتش و اعضای اخوان المسلمین روی داد دست کم ۵۱ نفر کشته شدند. در حالی که اخوان المسلمین ارتش را به تیراندازی به سوی حامیان مرسی متهم می کند، مقام های نظامی مصر می گویند تنها پس از تیراندازی تروریست ها برای تصرف یکی از ستادهای ارتش در قاهره دست به تیراندازی زده اند.

سازمان عفو بین الملل در این باره اعلام کرد که بر اساس شواهدی که به دست آورده، نیروهای امنیتی مصر به «کاربرد بیش از حد زور» علیه معترضان دست زده اند.
XS
SM
MD
LG