لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

انتصاب یک اقتصادان به نخست وزیری مصر


 منصور ( راست) در دیدار با ببلاوی
منصور ( راست) در دیدار با ببلاوی
رییس جمهوری موقت مصر به برنامه های خود برای تشکیل دولت جدید ادامه می دهد.

علی رغم مخالفت اخوان المسلمین و دیگر حامیان محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده، عدلی منصور روز سه شنبه حازم الببلاوی اقتصاددان را به عنوان نخست وزیر موقت جدید منصوب کرد. بیانیه دفتر منصور حاکی است محمد البرادعی برنده جایره صلح نوبل و رهبر اصلاح طلب برای معاونت رییس جمهوری در امور خارجی در نظرگرفته شده است.

پیشتر، اخوان المسلمین گفت به برنامه منصوربرای اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات جدید کاری ندارد. یک مقام ارشد اخوان المسلمین نیز دربیانیه ای در صفحه فیس بوک، منصور را به غصب قدرت پارلمان متهم کرد.

وضع سیاسی مصرپس از نزدیک یک هفته که ارتش قانون اساسی را به حال تعلیق در آورد و محمد مرسی را درپی اعتراضات انبوه علیه او برکنار ساخت، همچنان متشنج است.

اخوان المسلمین و ارتش به مسئول دانستن یکدیگر درخشونتی که دست کم ۵۱ تن قربانی گرفت ادامه می دهند. اخوان می گوید ارتش بروی طرفداران مرسی شلیک کرده، ولی ارتش می گوید سربازان پس از آن که هدف تیراندازی تروریست هایی که سعی داشتند به تاسیسات نظامی حمله کنند قرار گرفتند، شلیک کردند.

مقامات امنیتی مصر می گویند ۶۵۰ نفر برای بازجویی در ارتباط با حمله بازداشت شده اند.

در این میان، هزاران نفر از طرفداران مرسی بار دیگر درمیدانی در قاهره جمع شدند وخواستند او به مقامش باز گردانده شود.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت ایالات متحده از افزایش خشونت و آنچه آن را سطح خطرناک قطبی شدن سیاسی در مصر نامید نگران است. او همچنین گفت قطع کمک به مصر به مصلحت آمریکا نخواهد بود. مصر پس از اسرائیل دومین دریافت کننده بزرگ کمک مالی از آمریکا است.
XS
SM
MD
LG