لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۷

فراخوان اخوان المسلمین برای تظاهرات «جمعه شهدا»


اخوان المسلمین مصر - بعد از آزادی حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر از زندان توسط دولت موقت - فراخوان تظاهرات بزرگی برای روز جمعه صادر کرده است.

حسنی مبارک، فرمانده اسبق ارتش مصر که ۲۹ سال بر این کشور حکومت کرد، روز پنجشنبه به یک بیمارستان نظامی در نزدیکی قاهره منتقل شد و در آن جا در حصر باقی خواهند ماند.
مبارک که ۸۵ سال دارد باید منتظر محاکمه خود باقی بماند. محاکمه آقای مبارک به اتهام قتل صدها نفر از تظاهرکنندگان در قیام مردمی سال ۲۰۱۱ است، که منجر به کناره گیری وی از قدرت شد.

دادگاهی در مصر این هفته حکم به آزادی مبارک داد و گفت طول نگهداری او در دوران پیش از محاکمه و قبل از صدور رای، از حد قانونی فراتر رفته است.
این حکم خشم اخوان المسلمین را برانگیخته است، زیرا محمد مرسی رهبر منتخب آنان ماه گذشته از ریاست جمهوری برکنار شد و در زندان به سر می برد.

اخوان المسلمین و اتحاد موسوم به «ضد کودتا» فراخوانی برای تظاهرات در روز جمعه علیه ارتش صادر کرده اند و آن را «جمعه شهدا» خوانده اند. این فراخوان نگرانی از خشونتهای تازه را افزایش داده است.

دولت موقت مصر می گوید از زمان برکناری مرسی از ریاست جمهوری تا کنون بیش از هزار نفر در خشونتهای سیاسی کشته شده اند. اکثریت کشته شدگان تظاهرکنندگان اسلامگرا بوده اند ولی دهها نفر از نیروهای امنیتی نیز در میان کشته شدگان هستند.

دولت موقت از زمان آغاز ناآرامیها دهها نفر از رهبران اخوان المسلمین، از جمله رهبر روحانی آنان محمد بدیع را دستگیر و زندانی کرده است.

ارتش عملیات برکناری مرسی را «کودتا» نمی داند و می گوید برای حمایت از میلیونها تظاهرکننده که خواهان برکناری مرسی بودند دست به اقدام زده است.
XS
SM
MD
LG