لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

صدور سلاح اتحادیه اروپا به مصر محدود می شود


وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید باید به انتخاب مردم مصر که خواهان کشوری باثبات، دموکرات و کامیاب هستند، اعتماد کرد

اتحادیه اروپا موافقت کرده است صادرات تجهیزات امنیتی و اسلحه به مصر محدود شود، اما می گوید کمک مالی به قاهره ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه درپی چهار ساعت مذاکرات اضطراری دربروکسل، خشونت درمصر را محکوم کردند.

آنها طی بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از حوادث جاری، عملیات اخیرنیروهای امنیتی را نامناسب نامیدند، درعین حال آنچه را اقدامات تروریستی در سینا و حمله به کلیساهای مسیحیان قبطی خواندند، محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واکنش به تحولات مصر صدور مجوز صادرات را برای تجهیزاتی که ممکن است جهت سرکوب داخلی بکار رود محدود می کنند.

وزیر امور خارجه آلمان تصمیم اتحادیه اروپا را پیامی روشن و قاطع به مصر برای پایان دادن به خشونت و بازگشت به یک روند سیاسی فراگیر نامید.

با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا علاقه زیادی به محدود کردن کمک های اقتصادی یا وضع تحریم های تجاری علیه مصر نشان ندادند، و وزیر امور خارجه ایتالیا گفت چنین اقدامی نتیجه معکوس خواهد داشت.

ویلیام هیگ وزیرامور خارجه بریتانیا گفت باید به اکثریت مردم مصرکه خواهان کشوری باثبات، دموکرات و کامیاب هستند اعتقاد داشت و از هر کاری که به آنها صدمه بزند پرهیز شود.

چند ساعت پیش از مذاکرات اتحادیه اروپا، عربستان سعودی از قدرت های جهانی خواست از هر اقدامی که ممکن است به کوشش های دولت مصربرای تثیبت کشورصدمه بزند خودداری کنند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی مصر گفتند:«کمک به بخش های اقتصادی و جامعه مدنی مصر ادامه خواهد یافت.»

وزرای این اتحادیه گفتند تحولات مصر را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG