لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

فرمانده ارتش مصر نامزد انتخابات ریاست جمهوری


عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع و فرمانده ارتش مصر روز چهارشنبه در نطقی تلویزیونی استعفای خود را از سمت های نظامی اعلام کرد و گفت نامزد انتخابات ماه آینده ریاست جمهوری می شود.

این اقدام به ماه ها گمانه زنی درباره ی برنامه ژنرال سیسی برای انتخابات ریاست جمهوری پایان داد.

او گفت برای آخرین بار در لباس ارتشی ظاهر می شود ولی از آن در سمت جدید خود دفاع می کند. او گفت هیچ کس نمی تواند بر خلاف اراده مردم و بدون حمایت آنها مثل دوران گذشته، رئیس جمهور شود.

اعلام نامزدی ژنرال سیسی پیش بینی نشده نبود و بسیاری انتظار شنیدن آن را داشتند.

فرمانده سابق ارتش مصر گفت در تواضع کامل نامزدی خود را اعلام می کند و از مردم خواست در انتخابات از او حمایت کنند.

ژنرال سیسی گفت مصری ها حق دارند در «عزت و آزادی» زندگی کنند اما همه باید «کار و تولید» کنند تا « به مصر جایگاه حقیقی اش را در میان کشورهای متمدن بدهند.»

او گفت مصر برای همه شهروندان است و هیچکس را نباید حذف کرد.

اعلام نامزدی ژنرال سیسی در حالی صورت می گیرد که مقامات مصر پس از کنارگذاشتن محمد مرسی، اولین رئیس جمهوری که در یک رای گیری دموکراتیک در این کشور انتخاب شد، حزب او، یعنی اخوان المسلمین را سازمانی تروریستی نامیدند و رهبران و اعضای آن را دستگیر کردند. محمد مرسی نیز به اتهامات گوناگون تحت محاکمه قرار دارد.

روز چهارشنبه پلیس در قاهره با حامیان اخوان المسلمین در دانشگاه قاهره و چندین منطقه دیگر درگیر شد و به سمت آنها گاز اشک آور پرتاب کرد. گزارش شده است چندین نفر مجروح شدند. از سوی دیگر، حامیان ژنرال سیسی در چندین محله قاهره شادمانی و آتش بازی کردند.

قرار است روز پنجشنبه شورای وزیران مصر جانشین ژنرال سیسی به عنوان فرمانده ارتش و وزیر دفاع را انتخاب کند. شبکه های ماهواره ای عربی می گویند ژنرال صدقی صبحی یک رتبه نظامی ارتقا یافته و جانشین ژنرال سیسی می شود.

ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر گفت دولش در انتخابات بی طرف خواهد بود. یک کاندیدای دیگر حمیدن صباحی، سیاستمدار سکولار نیز گفته است نامزد انتخابات ریاست جمهوری است.

گروه اخوان المسلمین در سایت خود نوشته است نامزدی ژنرال سیسی در انتخابات «مدرکی آشکار است که نشان می دهد او برای براندازی محمد مرسی، رئیس جمهور انتخاب شده برنامه ریزی کرده بود.» مرسی در ماه ژوئیه پس از چند راه پیمایی گسترده مخالفان از قدرت کنار گذاشته شد.
XS
SM
MD
LG