لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ایران ۱۶:۳۴

اخوان المسلمین خواهان تظاهرات سراسری در مصر شد


Muslim Brotherhood's Morsi Claims Win, Egypt's Military Claims Powers
اخوان المسلمین مصر شورای نظامی این کشور را در مورد تصمیم های تازه ای که باعث تمرکز قدرت در دستان نظامیان می شود، مورد چالش قرار می دهد.

اخوان المسلمین خواهان تظاهرات سراسری در روز سه شنبه علیه شورای نظامی شد. این شورا اعلام کرده است حرف نهایی را در مورد مسائل داخلی و خارجی خواهد زد و تهیه پیش نویس قانون اساسی را هم خود انجام خواهد داد.

«جنبش جوانان ششم آوریل»، و چندین سندیکای تجاری نیز خواهان تظاهرات گسترده در مخالفت با تصمیم قدرت طلبانه شورای نظامی شده اند.

اخوان المسلمین مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شده است. شورای عالی نظامی مصر روز دوشنبه گفت که به قول خود درانتقال قدرت به غیر نظامیان عمل خواهد کرد و تا پایان ماه قدرت را به رئیس جمهوری منتخب مردم واگذار خواهد کرد.

شورای عالی نظامی مصر روز یکشنبه اعلام کرده بود که قانون اساسی جدیدی خواهد نوشت که قدرت رئیس جمهوری منتخب را کاهش می دهد.

وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکا در واشنگتن - با توجه به روابط نزدیکی که میان دو کشور وجود دارد - نگرانی خود را از وقایع اخیر بیان کرده اند.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت آمریکا شورای عالی نظامی مصر را نسبت به اجرای آنچه قول داده؛ یعنی روند باز نوشتن قانون اساسی، تشکیل پارلمان بر اساس انتخابات دموکراتیک، و انتقال آرام و دائمی قدرت به غیرنظامیان، متعهد می داند
XS
SM
MD
LG