لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

پایان شمارش آرای دور نخست انتخابات پارلمانی مصر و پیروزی حزب حاکم


پایان شمارش آرای دور نخست انتخابات پارلمانی مصر و پیروزی حزب حاکم
پایان شمارش آرای دور نخست انتخابات پارلمانی مصر و پیروزی حزب حاکم

براساس آخرین شمارش آرای انتخابات پارلمانی مصر، حزب حاکم این کشور و پشتیبان حسنی مبارک، تقریبا همه کرسی های پارلمان این کشور معین شده در دور نخست انتخابات را بدست آورده است.

جمعیت اخوان المسلمین حزب مخالف دولت که در این انتخابات شرکت کرده؛ اما تنها در بخش هایی از مناطق کشور نامزد خود را معرفی کرده بود با محکوم کردن این نتایج آن را مردود و غیرقابل پذیرش و آلوده به خشونت اعلام کرد.

براساس تازه ترین شمارش آرا که نیمه شب سه شنبه اعلام شد حزب دمکراتیک ملی مصر حزب هوادار حسنی مبارک ۲۰۹ کرسی پارلمان را بدست آورده است. چهار حزب کوچک مخالف تنها توانستند پنج کرسی پارلمان را بدست آورند.

دور دوم انتخابات در تاریخ پنجم دسامبر برگزار خواهد شد که ۲۸۷کرسی دیگر این پارلمان را تعیین خواهد کرد که دور نخست نتوانستند بیش از پنجاه درصد آرا را بدست آورند.

در این میان رهبران اخوان المسلمین گفتند آنان در حال بررسی شرکت یا عدم شرکت در دور دوم انتخابات هستند.

در انتخابات سال ۲۰۰۵ اخوان المسلمین ۸۸ کرسی را بدست آورده بودند.

در همین حال ایالات متحده آمریکا اعلام کرد از شیوه برگزاری انتخابات پارلمانی مصر ناخشنود است.

مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت آمریکا در حال بررسی بی نظمی ها در رای گیری و نبود ناظران بین المللی بر انتخابات مصر است.

یک سخنگوی کمیسیون انتخابات مصر گفت گرچه شمارش آرا به پایان رسیده اما نتایج رسمی نتیجه انتخابات پس از تایید رئیس آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG