لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

انتخابات پارلمانی در مصر


مردم مصر نخستین انتخابات پارلمانی را در پی قیامی که به سرنگونی حسنی مبارک منجر شد، آغاز کرده اند. رای دهندگان در صف های طولانی در انتظار باز شدن حوزه های رای گیری بودند.

رای گیری پیچیده و شتابان برای مجلس عوام در شهرهای اصلی قاهره و اسکندریه و اقصر، بندر سعید و چند شهر دیگر انجام می شود. انتخابات نهایی در این مناطق ۵ دسامبر در نظر گرفته شده است.

۲۷ ایالت مصر در سه مرحله جداگانه رای خواهند داد و نتیجه آن در ماه ژانویه اعلام می شود. انتخابات مجلس اعیان پس از آن انجام و در مارس پایان می گیرد. پس از آن نمایندگان منتخب، نوشتن قانون اساسی جدید را آغاز می کنند.

فیلد مارشال حسین طنطاوی رییس شورای حاکم نظامی مصر روز یکشنبه گفت کشور بر سر دو راهی است و می تواند انتخابات موفقیت آمیز داشته باشد که آن را به سوی یک مصر سعادتمند هدایت کند یا با خطر روبرو شود که ارتش مانع آن خواهد شد. وی همچنان در مورد عواقبی به شدت خطرناک در صورت به پایان نرسیدن فوری تلاطم سیاسی جاری در آن کشور هشدار داد.

این هشدارها پس از اعتراضات هزاران نفری در میدان تحریر برای انتقال قدرت حاکمان نظامی به غیرنظامیان دولت نجات ملی صادر شد. دولت نجات ملی کشور را تا انتخاب رییس جمهوری هدایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG