لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

شرکت درصد بالايی از مردم در انتخابات پارلمانی مصر


شرکت درصد بالايی از مردم در انتخابات پارلمانی مصر
شرکت درصد بالايی از مردم در انتخابات پارلمانی مصر

مردم مصر روز دوشنبه در اولين انتخابات مجلس پس از قيام مردمی که به حکومت ۳۰ ساله حسنی مبارک، رييس جمهوری پيشين پايان داد، رای دادند.

رای دهنگان ساعت ها برای شرکت در رای گيری در صف های طولانی در انتظار بودند، که نشان دهنده شرکت درصد بالائی از مردم بود. بسياری می گفتند که برای اولين بار رای ميدادند، در حالی که بعضی ديگر ابراز اميدواری می کردند که آرای آنها بر خلاف انتخابات انجام شده در چند دهه گذشته، اين بار شمرده می شود.

با وجود درگيری يک روز قبل در تظاهرات ضد دولتی در میدان التحریر قاهره، رای گيری عمدتا مسالمت آمیز بود. هزاران نفر از قضات مصر، بر روند رای گيری نظارت می کردند.

رای گیری برای مجلس عوام در شهرهای اصلی قاهره و اسکندریه و هفت ايالت دیگر انجام شد. دور دوم انتخابات در این مناطق در صورت لزوم برای پنجم ماه دسامبر پيش رو برنامه ريزی شده است.

۲۷ ایالت مصر در سه مرحله جداگانه رای خواهند داد که آخرين مرحله آن در اوايل ماه ژانویه سال آينده پايان می يابد. انتخابات مجلس اعیان بعد از آن انجام خواهد شد و در ماه مارس پایان می گیرد. پس از آن نمایندگان منتخب، نوشتن قانون اساسی جدید را آغاز خواهند کرد.

آن پيترسون، سفير آمريکا در قاهره، روز دوشنبه به مردم مصر برای انتخابات با مشارکت بالای اکثريت رای دهندگان، تبريک گفت.

جنبش با نفوذ و اسلامگرای اخوان المسلمين، که رسما از حضور در انتخابات از دهه ۱۹۵۰ ممنوع شده بود، آماده می شود تا نقش قوی تری را پس از شش دهه حکومت نيروهای نظامی در يک دولت سکولار استنبدادی، پيروز شود.

اما ژنرالهای حاکم مصر با تاسیس يک سیستم انتخاباتی پیچیده هراس شديدی را در بسياری از مردم نسبت به بی اعتباری قوه مقننه برانگيخته اند. ژنرالهای ارتش به روشنی اعلام کرده اند که مجلس هيچ حقی برای حذف دولت تعيين شده شورای نظامی حاکم نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG