لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

دهها نفر در تظاهرات روز جمعه مصر کشته شدند
گزارشهای جدید از مصر حاکی است دهها نفر روز جمعه در تظاهرات طرفداران مرسی توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند. این تظاهرات به درخواست اخوان المسلمین و با عنوان «روز خشم» برگزار شد و هزاران نفر از مردم مصر بعد از نماز جمعه در آن شرکت کردند.
تظاهرات در حالی انجام شد که دولت موقت مصر برگزاری تظاهرات و اجتماعات را ممنوع و شرایط اضطراری در کشور اعلام کرده است.

به گزارش الجزیره درگیریهای شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای ارتش در میدان رامسس دست کم ۳۲ کشته بر جای نهاد. هلیکوپترهای نظامی بر فراز تظاهر کنندگان پرواز می کردند. شاهدان به تلویزیون الجزیره گفته اند از داخل هلیکوپترها به سوی تظاهرکننگان در میدان تیراندازی می شد. رسانه های دولتی مصر به مردم هشدار داده اند از خیابانها خارج شوند زیرا عملیات مقابله با «عناصر تروریست» آغاز شده است.
مقامها یدولتی و شاهدان می گویند بیش از ۴۰ نفر در وقایع روز جمعه کشته شده اند، از جمله چند افسر پلیس.
صدها هزازر نفر در تظاهرات روز جمعه در سراسر مصر شرکت کردند.

الیزابت آروت خبرنگار صدای امریکا در قاهره در تماسی با اسکایپ گزارش داد که تظاهرکنندگان با شنیدن صدای گلوله و انفجار بر روی زمین می دراز می کشند. وی افزود نوع انفجار روشن نیست ولی گاز اشگ آور نیست زیرا در آن صورت ستونی از دود می دیدیم.

هزاران نفر از طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر روز جمعه با سرپیچی از قوانین ویژه شرایط اضطراری اعمال شده توسط ارتش، به خیابانهای قاهره و دیگر شهرها به تظاهرات پرداختند.

این تظاهرات بعد از نماز جمعه و دو روز پس از حمله نیروهای انتظامی مصر به دو تجمع طرفداران مرسی در قاهره روی داد که بر اثر آن - به گفته دولت - ۶۳۸ نفر کشته شدند. اخوان المسلمین تعداد کشته شدگان را هزاران نفر اعلام کرده است.
خبرنگار صدای امریکا در قاهره گزارش داد که نیروهای امنیتی - در انتظار تظاهرات روز جمعه - راههای اصلی را مسدود کردند و بر تعداد تانکها و زره پوشها افزودند.
اندکی پیش از اتمام نماز صبح جمعه، مردم با اتومبیل هایشان در خیابانهای تقریباً خالی - قبل از آن که تظاهرات آغاز شود - به سوی خانه هایشان در حرکت بودند تا درگیر اجتماع نشوند.

بر اساس آخرین گزارشها، روز جمعه پلیس با استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی سعی در متفرق کردن تظاهرات در قاهره کرد و دهها نفر کشته شدند.
گزارش شاهدان حاکی است روز جمعه صدای شلیک گلوله در قاهره و دیگر شهرها شنیده شده است .
شبکه تلویزیونی الجزیره ویدیویی را نشان داد که به نظر می آمد برخوردی خشونت آمیز از تظاهرکنندگان در شهر طنطاست.

پلیس مصر تهدید کرده است برای دفاع از خودشان در برابر تظاهرکنندگان ضد دولتی که گفته اند از مبارزه دست بر نمیدارند، از اسلحه استفاده خواهد کرد.

اخوان المسلمین از فرمانهای دولت موقت سرپیچی می کند و خواهان تظاهرات روز جمعه به عنوان بخشی از درخواستاین گروه برای بازگشت محمد مرسی به قدرت است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه قصددارد روز جمعه درباره وقایع مصر، با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا تلفنی و جداگانه گفتگو کند.

مقامهای مصری، گروه اخوان المسلمین و آقای مرسی را متهم به حمایت از تروریسم و خرابکاری در کشور کرده اند. اخوان المسلمین می گوید مصر در حال بازگشت به استبداد نظامی است.

پلیس مصر روز چهارشنبه برای متفرق کردن کمپ های بزرگ معترضان در قاهره از اسلحه، خودروهای زرهی و بولدوزر استفاده کرد. تعداد تلفات رسمی که در خشونتهای روز چهارشنبه ۶۳۸ نفر اعلام شده است.

گزارش روزنامه نگاران و شاهدان حاکی است کف سردخانه ها و بیمارستانهای موقتی ایجاد شده، خون آلود و مملو از اجساد قربانیان خشونتها هستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز رزمایش مشترک آمریکا – مصر را که قرار بود در ماه سپتامبر برگزار شود لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تحولات چند روز اخیر گفته است در حالی که غیرنظامیان در خیابانها کشته می شوند، همکاریهای همیشگی میان دو کشور نمی توانند ادامه پیدا کنند.

محمد ابراهیم وزیر کشور مصر گفت پلیس از حداقل زور علیه کمپهای معترضان استفاده کرده است و فقط گاز شک آور به کار برده است. آقای ابراهیم اخوان المسلمین را برای ایجاد وضعیت و جوّ خشونت در سراسر کشور و شلیک به سوی پلیس و حمله به ساختمانهای دولتی و سوزاندن کلیساها مقصر دانسته است.
XS
SM
MD
LG