لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

مخالفان به مواضع دولتی مصر حمله کردند


حمله به مواضع دولتی در مصر روز دوشنبه نیز ادامه یافت و بی ثباتی که به دنبال درگیری های آخر هفته بر کشور سایه افکنده بود، افزایش یافت. افرادی که مظنون به همکاری با گروه های شبه نظامی هستند به ساختمان تلویزیون ماهواره ای «نایل ست» در حومه قاهره حمله کردند. یک اتومبیل بمب گذاری شده نیز در مقابل یک ساختمان دولتی در سینا منفجر شد و بخشی از مجموعه امنیتی دولتی را ویران کرد. شاهدان می گویند بر اثر ریزش بخشی از ساختمان، افراد زیر آوار جان باختند.

همچنین در روز دوشنبه دست کم پنج سرباز مصری در شهر اسماعیلیه در نزدیکی کانال سوئز هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند. هفته گذشته نیز حمله به یک خودروی نظامی دو سرباز را به کشتن داده بود.

تلویزیون دولتی مصر شبه نظامیان اسلامگرا در سینا را عامل حمله خواند و آنان را به تلاش برای بی ثبات کردن کشور متهم کرد.


چندین کشور اروپایی اخیرا سفرهای توریستی به سینا را از سر گرفتند. سینا یکی از مناطق محبوب برای جهانگردانی است که راهی مصر می شوند. تحلیلگران می گویند هدف از حمله روز دوشنبه به احتمال زیاد ارعاب توریست ها و نتیجتا تحت فشار گذاشتن مصر از نظر اقتصادی است.

سعید صادق، استاد علوم اجتماعی سیاسی در دانشگاه آمریکایی قاهره می گوید حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر از رسانه های مصری عصبانی هستند و اخیرا به دو روزنامه نگار مطرح این کشور حمله کرده اند.

آقای صادق نگران آن است که حامیان مرسی در حزب اسلامگرای اخوان المسلمین، که از سوی دولت موقت تحت حمایت ارتش احساس خطر می کنند، در حال سازماندهی خشونت ها در مصر هستند: «استراتژی آنها خیلی روشن است. آنان می خواهند از طریق ترتیب دادن خشونت، پیام ناآرامی و بی ثباتی مصر را به جهان برسانند. از آنجا که اخوان المسلمین گروه اندکی حامی و طرفدار دارد تا در تظاهرات شرکت کنند، سعی می کند از این روش های خشونت آمیز توجه رسانه ای بگیرد.»

روز یکشنبه نزدیک به ٥٠ نفر در جریان درگیری های میان اخوان المسلمین با نیروهای امنیتی و مردم طرفدار دولت موقت نظامی، در مصر کشته شدند.
ک ساختمان دولتی در حومه قاهره نارنجک پرتاب کردند.

XS
SM
MD
LG