لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

پلیس با تظاهرکنندگان ضددولتی مصر درگیر شد


نیروهای امنیتی مصر در جریان تظاهرات ضد دولتی روز یکشنبه با تظاهرکنندگان درگیر شدند. رشته تظاهرات روز یکشنبه در قاهره و دیگر شهرهای مصر به مناسبت چهلمین سالروز جنگ اعراب و اسرائیل برگزار شد. در درگیری فوق حدود ۳۰ نفر کشته و بیش از صد نفر مجروح شدند.

دولت تحت حمایت ارتش مصر خواستار حمایت مردم از دولت در جریان رویدادهای این روز شده بود که تعطیلی رسمی در مصر است و مردم را به حمل پوسترها و عکس های ژنرال عبدالفتاح السیسی، رهبر سیاسی موقت این کشور ترغیب کرده بود. اما مخالفان سیسی نیز به میدان آمدند.

پلیس مصر در میدان التحریر قاهره به روی تظاهرکنندگان ضددولتی گاز اشک آور شلیک کرد. گفته می‌شود شماری از تظاهرکنندگان برای فرار از دست ماموران امنیتی خود را به رود نیل انداختند.

اخوان المسلمین تظاهراتی را در شهرهای مختلف مصر ، برای مخالفت با دولت سازماندهی کرده بود. با وجود تلاش های نیروهای امنیتی برای جدا نگاه داشتن تظاهرکنندگان موافق و مخالف دولت ژنرال سیسی، گزارش هایی از درگیری در شهرهای شمالی و جنوبی دره نیل و همچنین در امتداد کانال سوئز منتشر شده است.

حازم الببلاوی، نخست وزیر مصر در پیامی تلویزیونی مردم را به آرامش دعوت کرد و گفت با کمک پلیس، ارتش و مردم، امنیت تقریبا احیا شده است. نخست وزیر مصر همچنین گفت تلاش های «عناصر بدخواه» در حال تضعیف است.

تظاهرات روز یکشنبه در مصر، بزرگترین تظاهرات در مصر از نیمه تابستان تاکنون است. آن زمان تظاهرات حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.

مسئولان قبلا درباره تظاهرات روز یکشنبه و تحرکات احتمالی اخوان المسلمین هشدار داده بودند. مسئولان نظامی مصر فعالیت های گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را محدود کرده اند.

XS
SM
MD
LG