لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

وزارت کشور مصر: بمبگذار کلیسای قاهره مرتبط با اخوان المسلیمن است


کلیسای جامع «سنت مارک» در قاهره روز یکشنبه هدف بمبگذاری قرار گرفت که در اثر آن دست کم ۲۵ نفر کشته شدند
کلیسای جامع «سنت مارک» در قاهره روز یکشنبه هدف بمبگذاری قرار گرفت که در اثر آن دست کم ۲۵ نفر کشته شدند

دولت مصر اعلام کرد فردی که با بمبگذاری در کلیسایی در قاهره موجب کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد، از حامیان گروه اخوان المسلمین بوده که اخیرا در ماه‌های گذشته، به یک شبکه پیکارجو پیوسته است.

کلیسای جامع مسیحیان قبطی «سنت مارک» در پایتخت مصر روز یکشنبه هدف یک بمبگذاری قرار گرفت که در اثر آن دست کم ۲۵ نفر کشته و نزدیک به ۵۰ نفر دیگر هم زخمی شدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کشور مصر مظنون اصلی را «محمود شفیق محمد مصطفی» معرفی کرده و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر هم از دستگیری چهار نفر خبر داد و گفت دو نفر دیگر هم تحت تعقیب هستند.

مادر این دانشجوی ۲۲ ساله به این خبرگزاری گفته است پسرش در سال ۲۰۱۴ میلادی که در بازداشت پلیس بود مورد آزار جنسی قرار گرفته بود، اما هیچ نشانه ای از افراطی شدن او دیده نمی شد.

به گفته وزارت کشور مصر، محمود شفیق در مارس ۲۰۱۴ به دلیل حمل اسلحه در جریان یک تظاهرات خیابانی در قاهره دستگیر شد و پس از دو ماه به قید وثیقه آزاد شد، اما بعدا به گروه «محب مصطفی سید قاسم» پیوست.

دولت مصر می‌گوید این گروه پیکارجو در شمال صحرای سینا با گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش، و همچنین با مقام‌های تبعیدی اخوان المسلیمن در قطر مرتبط است.

عبدالفتاح السیسی در سال ۲۰۱۳ و با برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری وقت مورد حمایت اخوان المسلمین، به قدرت رسید و از آن زمان سرکوب اعضا و افراد مرتبط با آن در سراسر مصر آغاز شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG