لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

دستگیری سخنگو و رهبر روحانی اخوان المسلمین در مصر


مراد علی سخنگوی اخوان المسلمین روز چهارشنبه در فرودگاه قاهره بازداشت شد. صفوت حجازی روحانی مربوط به این گروه نیز در نزدیکی مرز لیبی بازداشت شد. مقامهای مصر گفتند هر دو نفر قصد فرار از کشور را داشتند.

این دستگیریها یک روز پس از بازداشت محمد بدیع رهبر روحانی اخوان المسلمین صورت گرفت. دولت می تواند بر اساس حکم دادگاه وی را ۱۵ روز نگهدارد تا درباره نقش او در شکنجه و قتل تظاهرکنندگان درماه ژوئن تحقیق شود.
در همین حال دادگاه درخواست آزادی حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق را مورد بررسی قرار خواهد داد، که بیش از دو سال است - بعد از قیام مردمی و برکناری وی - در بازداشت بسر می برد.

روز چهارشنبه همچنین مسئول سیاسی سازمان ملل در قاهره مذاکراتی را برای پایان دادن به بحران مصر آغاز کرد.
جفری فلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل برای ماموریتی ۳ روزه در قاهره بسر می برد. این ماموریت از سوی سخنگوی ملل متحد «تکاپو برای برقراری دوباره صلح و ایجاد آشتی» توصیف شده است.

حازم الببلاوی نخست وزیر دولت موقت گفت ممکن است مشکلات در هفته ها و ماههای آینده ادامه یابند ولی وضعیت به جنگ داخلی منجر نخواهد شد.

نخست وزیر موقت مصر در گفتگو با شبکه تلویزیونی ای. بی. سی. امریکا گفت مملکت در جهت درستی حرکت می کند و اوضاع به طرف عادی شدن می رود، و انتقال سیاسی نیاز به زمان دارد.

حازم الببلاوی از اعمال نیروهای امنیتی دفاع کرد و گفت دولت به تظاهرکنندگان هشدار داده بود که بساط خود را جمع کنند و افسرهای امنیتی فقط از گاز اشک آور استفاده کردند.

روسیه در واکنش به ادعاهای اپوزیسیون سوریه - که نیروهای دولتی از تسلیحات شیمیایی علیه شورشیان استفاده کردند - گفت این ادعاها یک «تحریک عمدی» است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امورخارجه روسیه روز چهارشنبه گفت گزارش استفاده از سلاح شیمیایی که همزمان با ورود تیم بازرسی تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد به دمشق منتشر شد، «این فکر را به وجود می آورد که ما بار دیگر با یک تحریک عمدی روبرو هستیم.»
XS
SM
MD
LG