لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۴

اوباما: «تعیین آینده مصر، به عهده مردم آن است»


ایالات متحده آمریکا خشونت نیروهای مسلح مصر علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم کرده است.

جان کری وزیر امور خارجه از مصریان خواست کوتاه بیایند، وضع را آرام کنند تا از کشته شدن شمار بیشتری از مردم جلوگیری شود.

او گفت دولت موقت و ارتش، که بیشترین قدرت را دراین مناقشه در اختیار دارند، مسئول هستند از خشونت بیشتر جلوگیری کنند و گزینه های سازنده ای برای یک روند فراگیر و صلحجویانه در تمام طیف های سیاسی فراهم آورند، از جمله اصلاح قانون اساسی، برگزاری انتخابات پارلمانی وانتخابات ریاست جمهوری که دولت موقت خواهان آن است، انجام گیرد.

جان کری افزود: «تمام احزاب سیاسی دیگر، اعم از اپوزیسیون، جامعه مدنی و تمام احزاب نیز مسئولیت دارند از خشونت بپرهیزند و درحرکت در مسیر سازنده ای به سوی یک راه حل سیاسی مشارکت کنند.»

دولت اوباما زمان کنونی را نقطه عطفی مهم برای تمام مصریان تلقی می کند و یافتن راه حل سیاسی را تنها راه پایان دادن به این معضل می داند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در این خصوص گفته است که دور باطل خشونت و درگیری در مصر باید متوقف شود. او از تمام مقامات مصر خواسته است به حقوق شهروندان خود احترام بگذارند، و معترضان را نیز به اعتراض آرام فراخواند.


آقای اوباما گفت: «مناسبات بین آمریکا و مصر به ده ها سال پیش بازمی گردد. ما احترام عمیقی برای مصر و مصریان به عنوان یک ملت، یک مرکز باستانی تمدن و شالوده ای برای صلح در خاورمیانه قائلیم. پیوند ما با مردم مصر نیز، که از طریق مشارکتی دیرینه تقویت شده، استوار است. ما از هیچ حزب یا چهره سیاسی حمایت نمی کنیم. ولی با تمام کسانی که در مصر و در سراسر جهان از آینده ای با ثبات، استوار بر عدالت، صلح و کرامت انسانی حمایت می کنند، همکاری خواهیم کرد.»
XS
SM
MD
LG