لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

در زد و خوردهای مصر ۲ تن کشته شدند

در زدوخوردهای خیابانی بین طرفداران و مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری مصر در دو شهر در شمال قاهره در روز چهارشنبه، دوتن حانسپردند و ده ها نفر مجروح شدند.

گزارش رویترزبه نقل از منابع امنیتی و رسانه ها حاکی است در شهرمنصوره درپی سنگ پرانی صدها مرد 90 نفر مجروح شدند. خبرگزاری فرانسه تعداد مجروحین را 170 نفر اعلام کرده است.

در شهرطنطا در دلتای نیل نیز نبرد درگرفت، اما تلفات درآنجا کمتر بوده است.

درگیری های مشابه درروزهای اخیر درشهرهای سراسر مصر روی داده است. اوائل هفته دو تن کشته شدند، و اوپوزیسیون برای برپایی تظاهرات اعتراضی در روزیکشنبه آماده می شوند. آنها از مرسی خواسته اند استعفا دهد.

ارتش به سیاستمداران هشدار داده است اگر به مصالحه نرسند ممکن است مداخله کنند. برخی در اردوی مخالف مرسی از چنین اقدامی استقبال کرده اند، اما اسلامگرایان می گویند با هرکودتایی علیه رییس جمهوری اسلامگرا، که در انتخاباتی آزاد برگزیده شد، خواهند جنگید.

ارتش درپیشاپیش تظاهرات اعتراضی نیروهای مستقردرپایگاه های نزدیک شهرها را تقویت کرده است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس می گوید این اقدام درحالی صورت می گیرد که شایع است ارتش قصد دارد در بحران های اینده نقش داشته باشد.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفته است ارتش در برنامه های خود را با دولت مرسی هماهنگ ساخته است، اما فعالان می گویند آنها برای حفاظت دربرابرطرفداران تند رو دولت به ارتش چشم دوخته اند.

برخی از اسلامگرایان فعالان را متهم می کنند راه را برای کودتا هموار می سازند، اپوزیسیون این اتهام را بشدت رد می کنند.

در گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات نظامی گفته می شود اعزام سربازان و واحد های زرهی به حومه های شهرهای عمده و داخل تاسیسات نظامی فعلی محدود است. سربازان اضافی به پایگاه های عمده در شرق وغرب شهر 18 میلیونی قاهره، کانون اعتراضات، اعزام شده اند.

روزیکشنبه، ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش و وزیر دفاع، یک هفته به مرسی و اوپوزیسیون مهلت داد برای پرهیز از خونریزی به تفاهم برسند.

اوهمچنین هشدارداد ارتش برای متوقف ساختن کشور از ورود به یک " تونل تاریک" هشدارداد، و در هشداری سربسته به طرفداران مرسی گفت اگربه معترضین درجریان تظاهرات حمله شود، ارتش وارد عمل خواهد شد.

درگزارش اسوشیتد پرس بنقل از مقامات امنیتی گفته می شود فرماندهان نظامی ماموریت های شناسایی در مناطق و تاسیساتی که قصد دارند از آنها حفاظت کنند انجام داده اند.

طرفداران مرسی دهندگان اعتراضات 30 ژوئن را متهم کرده اند که قصد دارند دست به خشونت بزنند، اما معترضین بارها گفته اند تظاهرات را آرام و صلحجویانه نگاه خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG