لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

افت شدید محبوبیت محمد مرسی در مصر


یکسال پس از انتخاب به عنوان ریاست جهموری مصر و سه سال پس از اینکه این کشور شاهد خیزش عظیم شهروندانی بود که در میدان تحریر قاهره خواستار سرنگونی حسنی مبارک بودند، محمد مرسی اکنون بطور فزاینده ای با نابسامانی کشوری و لشگری روبروست.

هنگامیکه محمد مرسی سال گذشته وارد کاخ ریاست جمهوری شد، از یک محبوبیت ۵۷ در صدی برخوردار بود و اکثریتی که حزب اخوان المسلمین را تحولی مثبت ارزیابی میکرد.

اما با اقتصاد نابسامان فعلی و شهروندانی که شدیدا و بطور روز افزونی نگران مقاصد اخوان المسلمین شده اند، نظر سنجی جدید نشان میدهد محبوبیت آقای مرسی به ۲۸ درصد سقوط کرده است.

حتی ژنرالی را که آقای مرسی بعنوان وزیر دفاع کشور و فرمانده نیروهای مسلح تعیین کرد، هشدار داده است در صورتیکه دولت و مخالفان نتوانند اختلافات خود را پیش از تظاهرات بزرگ یکشنبه آینده حل وفصل کنند، ارتش ممکن است کنترل اوضاع را بدست گیرد.

نظر سنجی اخیر نتیجه گیری کرده است که تقریبا تمام ۲۸ درصدی که از آقای مرسی حمایت میکنند خود را بنوعی با اخوان المسلمین و سایر احزاب اسلامگرا همچون حزب سلفی النور، هم رای و هم فکر میدانند.

نکته مهم دیگر در نظر سنجی اینست که نشان میدهد بیش از ۷۰ درصد شهروندان رای دهنده مصر نگران اند که اخوان المسلمین در صدد اسلامی کردن کشور و بدست گرفتن قدرت اجرایی است.
XS
SM
MD
LG